sklep-online

Regulamin sklepu internetowego a sprzedaż produktów za granicę

 • Autor:Robert Mróz
 • komentarze 2

Możliwość prowadzenia sprzedaży w internecie dała przedsiębiorcom niemal nieograniczone szanse na dotarcie do potencjalnych klientów. Teoretycznie, prowadząc sklep online, mamy szansę na sprzedaż produktów zarówno w kraju, jak i za granicą. Handel międzynarodowy nie dziwi nikogo w przypadku dużych, znanych w całej Europie bądź nawet na świecie marek, a wielu mniejszych sprzedawców chciałoby iść tym tropem. Nie jest to jednak takie proste, gdyż konieczne jest spełnienie konkretnych wymogów prawnych, które dotyczą m.in. regulaminu sklepu internetowego.

Regulamin sklepu internetowego – gdzie szukać pomocy?

Aby móc legalnie prowadzić sprzedaż za pośrednictwem sklepu internetowego, konieczne jest stworzenie jego regulaminu. Teoretycznie każdy przedsiębiorca może tego dokonać sam, w sieci znajduje się wiele artykułów związanych z tym tematem, dostępne są wzory oraz porady, jak napisać taki dokument. Aby jednak mieć pewność, że regulamin sklepu jest w pełni zgodny z obowiązującym prawem, warto poszukać pomocy u specjalistów, czyli prawników.

Sprawy przedsiębiorców w internecie stanowią specjalizację niektórych kancelarii, podobnie jak ochrona danych w internecie. Są to stosunkowo nowe zagadnienia, dlatego też nie każdy radca prawny posiada na ich temat ugruntowana wiedzę, w związku z czym należy szukać prawników mających z tym do czynienia na co dzień.

W przypadku, gdy jako właściciele sklepu online planujemy rozpocząć sprzedaż za granicą, taka konsultacja jest niemal konieczna.

Jak napisać regulamin sklepu internetowego?

Wróćmy jednak do głównego tematu naszego artykułu, a więc co powinien zawierać regulamin do sklepu internetowego, w którym sprzedaż prowadzona jest poza granicami Polski. Przede wszystkim konsument, zarówno pochodzący z kraju, jak i zza granicy, musi mieć dostęp do pewnych informacji, zanim złoży zamówienie, a są to:

 • dane identyfikujące przedsiębiorcę,
 • stosowana procedura reklamacyjna,
 • podstawowe cechy oferowanych towarów i usług,
 • łączna cena za towar lub usługę wraz z podatkiem oraz wszystkimi kosztami w tym kosztami dostawy,
 • sposób płatności, dostawy lub spełnienia świadczenia,
 • informacje na temat prawa do odstąpienia od umowy, warunków, kosztów zwrotu, terminu i procedury,
 • termin, w którym oferta lub cena pozostają wiążące dla konsumenta.

Oczywiście dane te muszą znajdować na stronie sklepu internetowego w języku zrozumiałym dla konsumenta, jeśli więc planujemy sprzedaż na rynku niemieckim, cała strona, jak i treść regulaminu muszą być przetłumaczone na język niemiecki.

Najważniejszą kwestią związaną ze sprzedażą produktów poza granice własnego kraju jest ta, że przepisy dotyczące sprzedaży muszą pozostawać w zgodzie z przepisami obowiązującymi na rynku, do którego kierujemy swoją ofertę. Będąc przedsiębiorcą mamy więc obowiązek dostosować swój regulamin do obowiązujących w danym kraju norm i zwyczajów, które w niektórych przypadkach mogą nieco odbiegać od ogólnych dyrektyw Unii Europejskiej.

Poprawnie skonstruowany regulamin sklepu internetowego może również nie wskazywać jednoznacznie kraju, do którego kierujemy ofertę, nie mniej zawsze należy pamiętać o tym, że na przedsiębiorcach spoczywa obowiązek przestrzegania przepisów z poszczególnych państw.

Kategoria: Firma w internecie

Komentarze

2 komentarze do “Regulamin sklepu internetowego a sprzedaż produktów za granicę”

 1. Dawid

  Szkoda, że nie wspomnieli Państwo, jaki tłumacz może wykonać tłumaczenie regulaminu – czy może być tylko taki ze znajomością słownictwa prawniczego, czy przysięgły…

  10 maja 2022 - 10:35 #
  • Piotr W.

   Dokładnie, bo zgaduję, że wrzucenie regulaminu sklepu w Google Tłumacz to raczej nie zadziała.

   7 listopada 2022 - 13:07 #

Dodaj komentarz