Sprawy konsumentów w Internecie

image

Telekomunikacja

Zobacz więcej

image

Przedsiębiorca

Zobacz więcej

image

Prawo Mediów

Zobacz więcej

image

Przestępczość komputerowa

Zobacz więcej

image

Ochrona danych

Zobacz więcej

image

Prawo autorskie

Zobacz więcej

image

Wdrożenie RODO

Zobacz więcej

Sprawy konsumentów w Internecie

Obecnie konsumenci w sieci są narażeni na wiele niedogodności i zagrożeń, które mogą być następstwem nieuczciwych sprzedawców, hakerów czy też błędnie funkcjonującego oprogramowania.

Jeśli spotkaliście się Państwo z wyżej wymienionym problemem to wówczas nasza kancelaria pomoże Wam go szybko i skutecznie rozwiązać.

kobieta pracuje z laptopem i telefonem

Potrzebujesz porady z zakresu prawa w Internecie?

Jakie są prawa konsumenta?

Ochrona konsumenta jest jednym z najważniejszych działów prawa. Dotyczy zarówno klientów dokonujących zakupu osobiście, jak i na odległość. Ponadto w obecnych czasach szczególnie istotne jest to, jak przebiega sprzedaż w internecie, konsument ma prawo wiedzieć, w jaki sposób bronić się przed nieuczciwymi praktykami.

Przy czym prawa konsumenta to nie tylko możliwość zwrotu/reklamacji towaru lub usługi, ale także prawo do informacji. Przedsiębiorcy nie mogą wprowadzać w błąd swoich klientów. Produkty nie powinny być źle oznaczone, także w reklamie należy podawać wyłącznie dane zgodne z prawdą, które można potwierdzić. Co istotne, prawo konsumenckie chroni również przed uciążliwą reklamą. Jest to jednocześnie związane z walką z nieuczciwą konkurencją.

Konsument w internecie

Coraz częściej konsumenci dokonują zakupów przez internet. I chociaż ich także chroni polskie prawo, warto zastosować podstawowe środki zapobiegawcze, dzięki którym można uniknąć nieprzyjemnych sytuacji.

Przed finalizacją zakupu, należy sprawdzić czy dane teleadresowe sklepu/usługodawcy są jawne, łatwo dostępne. W przypadku sprzedawców spoza Unii Europejskiej dochodzenie roszczeń, nawet z pomocą prawnika, może być utrudnione.

Ponadto dobrze jest weryfikować opinie o sprzedającym dostępne w sieci. Choć nigdy nie możesz mieć pewności, kto jest ich autorem, duża liczba negatywnych komentarzy może pomóc Ci w podjęciu decyzji. A jeśli uda Ci się znaleźć korzystne rabaty w sklepach online, zawsze czytaj warunki promocji.

Stosując się do tych wskazówek możesz uniknąć sytuacji, w których adwokat będzie Ci potrzebny. Natomiast gdy nie potrafisz dojść do porozumienia ze sprzedawcą, skontaktuj się z prawnikiem od prawa konsumenta, który podpowie, co dalej robić.

Pamiętaj też, że w myśl obowiązujących przepisów (a w szczególności RODO), masz pełne prawo do ochrony danych osobowych w internecie. Musisz także zostać poinformowany o tym, w jaki sposób są one przetwarzane i kto jest ich administratorem.

Zakupy przez internet

Dokonując zakupów przez internet warto wiedzieć, że odstąpienie od umowy zawartej na odległość jest możliwe w ciągu 14 dni od dnia otrzymania zakupionego towaru. Znając swoje prawa konsumenta, zwrot towaru nie będzie stanowić dla Ciebie żadnego problemu. Przy czym należy pamiętać o tym, że sklep nie musi ponosić kosztów przesyłki z tym związanych.

Wyjątkiem od tej zasady są artykuły posiadające krótki termin przydatności do użycia, wyprodukowane na specjalne zamówienia klienta, a także płyty z filmami, muzyką lub programami komputerowymi, których zapieczętowane opakowanie zostało otwarte. Wbrew powszechnej opinii, można też dokonywać zwrotu bielizny, za wyjątkiem tzw. wielopaków, które zostały otworzone.

W przeciągu dwóch lat od daty wydania towaru, możesz również zgłosić reklamacje. Jest ona uzasadniona w przypadku, gdy produkt posiadał wadę. Nie zawsze jest to łatwo udowodnić, konieczna może okazać się pomoc prawna, szczególnie, jeśli towar był wartościowy.

Pomoc prawna dla konsumenta może być potrzebna, gdy któreś z wymienionych przepisów nie są respektowane przez przedsiębiorców.