człowiek pracujący na laptopie

Czym jest regulamin sklepu internetowego, kto go pisze?

  • Autor:Nikola Gawrys
  • brak komentarzy

Dokument, który określa zasady i warunki korzystania ze sklepu online, zwany jest regulaminem sklepu internetowego. Jeśli chcesz dowiedzieć się na jego temat nieco więcej, a także poznać, kto go pisze, dobrze trafiłeś. W dzisiejszym artykule omówimy te kwestie związane z regulaminem sklepu.

Po co jest regulamin sklepu internetowego?

Regulamin dla sklepu internetowego jest swego rodzaju umową pomiędzy kupującym, a sprzedającym. Jest to więc nadrzędny dokument określający zasady, jakie obowiązują w danym sklepie online. Zawiera on prawa i obowiązki zarówno kupującego, jak i sprzedającego. Warto również zaznaczyć, że regulamin do sklepu internetowego jest obowiązkowy i należy go mieć. Klient ma prawo się z nim zapoznać i zdecydować przed zakupem, czy zgadza się na jego warunki. Posiadanie regulaminu spełnia również podstawowy obowiązek informacyjny względem klienta.

Kto pisze regulamin do sklepu internetowego?

Najlepszym możliwym wyjściem jest napisanie regulaminu sklepu internetowego przez prawnika. Wybierając do tego celu specjalistę, ma się pewność, że dokument nie tylko spełnia wszystkie konieczne wymogi prawne, ale również będzie w pełni dostosowany do profilu działalności. Specjalista prawa e-commerce doskonale odnajduje się w zawiłościach prawa internetowego, dlatego przy tworzeniu regulaminu sklepu internetowego będzie on w stanie właściwie zabezpieczyć także interesy sprzedawcy. Oczywiście w internecie często można natknąć się na oferty generatora regulaminu sklepu internetowego, jednak nie jest to dobre rozwiązanie, ponieważ nigdy nie będzie tak dopasowane do profilu działalności jak regulamin napisany bezpośrednio dla danego biznesu.

Od czego zależy cena regulaminu sklepu internetowego?

To, ile kosztuje regulamin sklepu internetowego, zależne jest kilku czynników. Przede wszystkim ważny jest charakter prowadzonego biznesu i to, co będzie w danym sklepie sprzedawane. Im bardziej skomplikowana sytuacja, tym bardziej rozbudowany musi być regulamin sklepu. Jeśli w sklepie online oferowane są tysiące produktów lub nawiązana jest współpraca z wieloma kontrahentami, nie warto decydować się na regulamin sklepu internetowego za darmo, a już tym bardziej nie wolno takiego dokumentu kopiować. Regulamin sklepu chroniony jest prawami autorskimi, dlatego też jego kopiowanie i rozpowszechnianie może wiązać się z wieloma nieprzyjemnymi prawnymi konsekwencjami. Dodatkowo powielany regulamin sklepu może zawierać niedozwolone klauzule, których obecność w tym dokumencie również grozić może sankcjami. Ponadto dokument zawierający klauzule abuzywne nie jest wiążący dla klienta, nawet jeśli go zaakceptował i dokonał zakupów w sklepie online.

Regulamin sklepu internetowego zdecydowanie warto traktować jako unikatowy dokument, który przygotowany jest pod konkretny profil działalności. Dobrze jest myśleć o nim jako o umowie pomiędzy sprzedającym a klientem, która musi być sporządzona poprawnie.

Kategoria: Umowy elektroniczne

Komentarze

Brak odpowiedzi do “Czym jest regulamin sklepu internetowego, kto go pisze?”

brak komentarzy

Dodaj komentarz