Obecność klauzul abuzywnych w regulaminie sklepu internetowego często zniechęca konsumentów do korzystania z jego oferty. Jakie zapisy są niedozwolone i niezgodne z obowiązującym prawem? Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się jak ich unikać.
Jedną z klauzul niedozwolonych w regulaminie sklepu internetowego jest ta zakładająca, że firma sprzedająca nie ponosi odpowiedzialności za uszkodzenia produktu, które powstały podczas transportu, jeśli nie zostały one stwierdzone w obecności kuriera. Odpowiedzialność za towar przechodzi bowiem na konsumenta dopiero w momencie, gdy ten fizycznie go odbierze. Zgodnie z przepisami prawa sprzedawca odpowiada za stan przesyłki do momentu jej dostarczenia do klienta, niezależnie od tego, czy uszkodzenia zostały wykryte przy odbiorze. Konsument ma prawo zgłosić uszkodzenia nawet po odebraniu paczki, co oznacza, że wszelkie zapisy próbujące ograniczyć tę możliwość są po prostu sprzeczne z obowiązującymi przepisami.
Do zapisów w regulaminie sklepu online naruszających prawa konsumentów w internecie można znaleźć konieczność zwrotu zamówionego produktu w nienaruszonym opakowaniu. Klient powinien mieć bowiem możliwość sprawdzenia towaru w sposób niezbędny do stwierdzenia jego charakteru, cech i funkcjonowania, co zazwyczaj wiąże się z otwarciem zapieczętowanego pudełka czy też zdjęcia folii. Zatem sklep internetowy nie może odmówić przyjęcia zwrotu na tej podstawie, ponieważ byłoby to sprzeczne z prawem konsumenckim.
Niedozwolone w regulaminie sklepu internetowego są również klauzule, które ograniczają prawo konsumenta do złożenia reklamacji, np. poprzez wymaganie jej zgłoszenia w krótkim czasie od dokonania zakupu. Klient ma prawo do zareklamowania wadliwego towaru zgodnie z ustawowymi terminami, które zazwyczaj wynoszą 2 lata od momentu jego otrzymania i nie mogą być skracane przez sprzedawcę. Prawo do złożenia reklamacji jest jednym z fundamentalnych praw konsumenta. Zapewnia mu ono ochronę w przypadku nabycia niepełnowartościowego produktu i stwarza możliwość bezpłatnej naprawy towaru, jego wymiany lub zwrotu.
Klauzula ta zakłada, że sklep internetowy ma prawo odliczyć koszty przesyłki od ceny zwracanego towaru. Zapis ten jest niedozwolony, ponieważ sprzedający ma obowiązek zwrócić konsumentowi pełną kwotę stanowiącą wartość produktu. Oznacza to, że konsument powinien otrzymać zwrot pełnej ceny, jaką zapłacił za towar, a także kosztów dostawy, jeśli za nią zapłacił. Taka klauzula jest abuzywna, ponieważ ogranicza prawa osób dokonujących zakupów w sieci i pozostaje sprzeczna z obowiązującymi przepisami stanowiącymi, że w przypadku odstąpienia od umowy, konsument powinien otrzymać pełen zwrot kosztów.
Lista klauzul niedozwolonych nie jest zamknięta, a ich rejestr prowadzi Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK), dlatego warto regularnie go monitorować. W naszym odczuciu dobrym rozwiązaniem, które pozwala uniknąć zapisów abuzywnych w regulaminie sklepu internetowego, wydaje się skorzystanie z usług prawnika. Obecność klauzul niedozwolonych naraża bowiem przedsiębiorstwo na poważne konsekwencje finansowe i utratę zaufania konsumentów.
Komentarze
Brak odpowiedzi do “Jakie klauzule są niedozwolone w regulaminie sklepu internetowego?”
brak komentarzy