Zakupy w internecie

Zakupy w internecie – jakie prawa ma konsument?

  • Autor:Anna Bonar
  • brak komentarzy

Choć zakupy w Internecie stały się coraz bardziej popularne, wciąż wielu konsumentów obawia się, że nie będą mogli rościć swoich spraw w przypadku niedotrzymania warunków umowy lub niedostarczenia zamówienia. Dlatego podpowiadamy, o czym warto wiedzieć.

Jakie są prawa konsumenta w Internecie?

Nie każdy wie o tym, że zgodnie z Ustawą z dnia 30 maja 2014 r. o prawach konsumenta, każdej osobie, która dokonuje zakupów w internecie, przysługuje prawo odstąpienia od umowy na warunkach przewidzianych w przepisach.

Konsument ma na to 14 dni od dnia zawarcia umowy w przypadku świadczenia usług lub od dnia, w którym otrzymał zakupiony towar. Co istotne, nie musi podawać przyczyny, dla której rezygnuje z zakupionego produktu/usługi, aczkolwiek musi towar zostać wysłany w tym terminie. Kto ponosi koszty nadania przesyłki? Konsument, chyba że w regulaminie sklepu internetowego przewidziano inaczej.

Tutaj trzeba zaznaczyć, że prawo odstąpienia od umowy w ciągu 14 dni od jej zawarcia/otrzymania produktu należy się każdemu klientowi, który zakupów dokonuje online. Może się jednak zdarzyć tak, że sklep wydłuży ten termin.

Istnieją też niestety wyjątki. Prawo to nie będzie przysługiwać w przypadku towarów, które ulegają szybkiemu zepsuciu, wyprodukowanych na zlecenie klienta, zgodnie z jego indywidualnymi preferencjami czy produktów, które ze względów higienicznych nie mogą zostać zwrócone. Dotyczy to również zapieczętowanych nagrań dźwiękowych, wizualnych oraz oprogramowania komputerowego, jeśli ich opakowanie zostało otwarte.

Czy można zwracać bieliznę zamówioną w Internecie?

Największe kontrowersje budzi zwrot bielizny zamówionej w Internecie, wokół tego tematu krąży wiele mitów, ponieważ sklepy stacjonarne nie umożliwiają takiej opcji – powodowane jest to względami higienicznymi, o których wspominaliśmy wcześniej. A jak to jest, gdy zamówienie zostało złożone przez Internet?

W tej kwestii zależy zastosować takie same przepisy, o których piszemy powyżej – klient ma prawo odstąpienia od umowy w przeciągu 14 dni, aczkolwiek jest jeden wyjątek. Dotyczy on bielizny zapieczętowanej fabrycznie. W praktyce oznacza to, że nie można zwrócić bielizny pakowanej w tzw. wielopakach, której opakowania zostało otwarte.

Warto przy tym zauważyć, że bieliźniarskie sklepy online dokładnie informują swoich klientów o tym, kiedy mają prawo do zwrotu, nierzadko wydłużając jego termin. Problematyczne może się to okazać w przypadku sklepów odzieżowych, które nie są wyspecjalizowane w tym konkretnym zakresie i ich pracownicy często są niedoinformowani. Można jednak powołać się na zapisy we wspomnianej ustawie lub skonsultować to z doświadczonym prawnikiem.

Zakupy na Allegro – kiedy możliwy jest zwrot?

W Polsce bardzo dużą popularnością cieszy się serwis aukcyjny Allegro, którego użytkownikami są nie tylko osoby prowadzące działalność gospodarczą, ale również użytkownicy prywatni sprzedający swoje dobra osobiste. Kiedy w tej sytuacji możliwy jest zwrot?

Gdy zakupów dokonujesz u przedsiębiorcy – szukaj wtedy oznaczenia „firma”. Wtedy możesz skorzystać z prawa odstąpienia od umowy. Allegro ponadto reguluje, że w każdej sytuacji reklamacji możesz dokonać gdy przedmiot jest uszkodzony lub niezgodny z opisem.

A co, jeśli produkt w ogóle do Ciebie nie dotrze, niezależnie od tego, czy był zamawiany u przedsiębiorcy, czy u prywatnego sprzedającego lub gdy po dokonaniu zwrotu nie dostaniesz swoich środków? Wtedy możesz skorzystać z Programu Ochrony Kupujących, w ramach którego Allegro najczęściej zwraca koszt transakcji.

Kategoria: Konsument w internecie, Ochrona danych osobowych, Ochrona danych w internecie

Komentarze

Brak odpowiedzi do “Zakupy w internecie – jakie prawa ma konsument?”

brak komentarzy

Dodaj komentarz