Prawa autorskie

Jak chronić własność intelektualną?

  • Autor:Anna Bonar
  • 1 komentarz

Wraz z rozpowszechnianiem się treści udostępnianych w internecie, coraz częściej dochodzi do przypadków naruszenia własności intelektualnej. Jak się przed tym chronić? I jakie kroki można podjąć, aby walczyć o swoje prawa?

Co to jest własność intelektualna?

Na początku należałoby wyjaśnić, co to jest własność intelektualna i co za tym idzie – co podlega ochronie prawnej. W ten sposób określany jest wytwór pracy twórczej człowieka o charakterze intelektualnym, który posiada znamiona unikalności, jest nowatorski.

Jak widać, termin jest ten bardzo szeroki i może obejmować zarówno książki, programy komputerowe, jak i słowa piosenki czy szkice, projekty. A więc ochroną objęte mogą być im. dzieła literackie, naukowe oraz artystyczne, wynalazki, odkrycia naukowe, wzory przemysłowe i znaki towarowe, a także interpretacje artystów.

Przy czym własność intelektualną można podzielić na trzy grupy: prawa autorskie i prawa pokrewne, własność przemysłowa oraz know-how.

Własność intelektualna w Internecie

W ostatnich latach największy problem stanowi naruszanie własności intelektualnej w Internecie oraz nagminne łamanie praw autorskich. Jakie są tego najpopularniejsze przykłady? Zamieszczanie cudzych treści i nie podpisywanie ich autora lub wręcz przypisywanie sobie ich autorstwa. Co więcej, nierzadko samo oznaczenie twórcy czy też przedstawienie źródła może być niewystarczające – najpierw konieczne jest uzyskanie zgody autora na publikację jego wytworu.

Ciekawostkę stanowi fakt, że takiego procederu dopuszczają się nie tylko osoby prywatne zamieszczające treści na swoich profilach społecznościowych czy blogerzy, ale także uznane marki, firmy, którym wydaję się, że m.in. ze zdjęcia znalezionego w Internecie można swobodnie korzystać. Jak się ustrzec przed takimi przypadkami?

Jak skutecznie chronić własność intelektualną?

Zdecydowanie najprościej jest w przypadku własności przemysłowej. Jeśli wynalazek, wzór użytkowy czy znak towarowy/przemysłowy spełniają określone wymogi, mogą przedsiębiorcy mogą  starać się o udzielenie patentu lub prawa ochronnego w Urzędzie Patentowym RP.

A jak chronić prawa autorskie w Internecie? Jeśli zorientujesz się, że bezprawnie kopiowane są Twoje zdjęcia czy treści, bo do tego dochodzi najczęściej, w pierwszej kolejności należy wysłać wezwanie do zaprzestania łamania praw autorskich. Możesz to zrobić samodzielnie lub z pomocą prawnika. Nie zawsze to jednak pomaga, wtedy konieczne jest złożenie pozwu sądowego, przy czym należy w nim wykazać, że przedmiot sprawy posiada cechy własnej, samodzielnej twórczości.

Ponadto twórcy powinni pamiętać o tym, żeby podpisywać swoje utwory imieniem i nazwiskiem lub pseudonimem, a pliki graficzne lub dźwiękowe oznaczać cyfrowym znakiem wodnym. Wtedy nie będzie żadnych wątpliwości co do tego, kto jest ich autorem, a kto dokonuje plagiatu. Aby prawo własności intelektualnej mogło skutecznie działać, sam twórca musi zadbać o udowodnienie, że jest to jego wytwór.

Kategoria: Konsument w internecie, Ochrona danych w internecie, Prawo autorskie

Komentarze

jedna odpowiedź do “Jak chronić własność intelektualną?”

  1. Olek

    Wydaje mi się, że przez internet brak poszanowania dla własności intelektualnej poszedł tak daleko, że na nic jakiekolwiek próby jej ochrony — nic się już w tym zakresie nie zrobi… będą kradzieże już na wieki wieków.

    9 września 2022 - 10:49 #

Dodaj komentarz