cień wyciąga rękę

Na czym polega kradzież tożsamości w internecie? Jak radzić sobie z wyłudzaniem danych osobowych?

  • Autor:Lena Karel
  • brak komentarzy

Coraz częściej docierają do nas informacje na temat przestępstw komputerowych. Wśród nich dość popularnym zjawiskiem jest kradzież tożsamości. Na czym polega? Jak da się przed nią ochronić?

Czym jest kradzież tożsamości?

Kradzież tożsamości to nic innego, jak wejście w posiadanie danych osobowych jakiejś osoby, a więc jej imienia, nazwiska, daty urodzenia, adresu, numeru dowodu osobistego, numeru PESEL, karty kredytowej itp. Oczywiście tego typu przestępstwo komputerowe najczęściej wykorzystywane jest w celach przestępczych. Sprawca lub grupa wykradają w podstępny sposób informacje o jakiejś osobie i się pod nią podszywają, by np. wyłudzić kredyt. Dzięki robieniu tego typu przewinień na konto nic nie świadomej ofiary, zapewniają sobie względny spokój. Oczywiście wyłudzenie danych może też być w celu uzyskania dostępu do kont bankowych, social media itd.

Jak dochodzi do kradzieży tożsamości?

Dzisiaj kradzież tożsamości jest bardzo łatwa. Internet daje przestępcom wiele możliwości na zdobycie danych osobowych innych osób. Oczywiście najczęściej w tym celu wykorzystywane są wirusy, ale i e-maile z próbami wyłudzenia haseł do stron WWW czy nawet poprzez oprogramowanie rejestrujące naciśnięcia klawiszy na klawiaturze z jednoczesnym monitorowaniem aktywności w sieci. Oczywiście popularne jest też wysyłanie maili z załącznikami, w których „ukryte” są wirusy. Przestępcy włamują się też na konta społecznościowe i rozsyłają w imieniu użytkownika wiadomości do znajomych z prośbą o środki finansowe, czy z linkiem do jakiejś zbiórki, wiadomości, a w efekcie do „zainfekowanej” strony.

Czy da się sprawdzić, czy dokonano kradzieży tożsamości?

Niestety zazwyczaj nie jest możliwe sprawdzenie, czy padło się ofiarą wyłudzenia danych osobowych. Oczywiście zależy to od tego, do czego mają być użyte. W przypadku wyczyszczenia konta bankowego, wiadomo, że da się to wykryć stosunkowo szybko. Jednak przy bardziej zaawansowanych działaniach, jak na przykład kredyt czy pożyczka, jest to trudniejsze. Najczęściej niestety dowiadujemy się o tym, gdy odwiedza nas komornik. Wówczas ratunkiem jest już tylko kontakt z kancelarią prawniczą. Warto pomyśleć więc nie o tym, jak wykrywać tego typu przestępstwa, ale jak się przed nimi zabezpieczyć.

Jak radzić sobie z wyłudzaniem danych osobowych?

Najważniejsze jest to, by zabezpieczyć komputer przed hakerami i bezpiecznie korzystać z Internetu. Co to jednak oznacza? Przede wszystkim nie powinno się nigdy ujawniać haseł. Nie mówiąc już o tym, że do logowania w każdym serwisie powinno się mieć inne, a co najważniejsze – mocne hasło. Tylko wówczas można być pewnym, że nawet jeśli jedno zostanie przechwycone, to nie zostanie ono wykorzystane do innych celów.

Jeśli pobiera się jakiekolwiek pliki, oprogramowanie to należy robić to tylko z zaufanych witryn, sklepu Google. W innym wypadku istnieje duże ryzyko, że wraz z przydatnym program, pobierze się inny, który posłuży przestępcom do przechwycenia danych. Oczywiście nie powinno się pochopnie podawać danych osobowych w Internecie, ani osobom trzecim. Trzeba pilnować dokumentów, kart płatniczych, a w przypadku ich zgubienia – od razu informować o tym właściwe służby.

Kategoria: Konsument w internecie, Ochrona danych osobowych, Ochrona danych w internecie, Przestępstwa komputerowe

Komentarze

Brak odpowiedzi do “Na czym polega kradzież tożsamości w internecie? Jak radzić sobie z wyłudzaniem danych osobowych?”

brak komentarzy

Dodaj komentarz