Podejrzane maile czy wiadomości o wygranych konkursach, w których nigdy nie braliśmy udziału… Z internetowymi oszustwami mamy do czynienia na każdym kroku. Aby nie paść ich ofiarą, trzeba wiedzieć, na czym polegają. Dlatego przedstawiamy najpopularniejsze oszustwa, na jakie możesz natrafić w sieci.
Phishing to rodzaj cyberprzestępstwa, które polega na kradzieży danych. W tym celu haker tworzy stronę www, która wygląda prawie identycznie jak strona danej instytucji finansowej, na przykład banku. Następnie na skrzynkę mailową swojej ofiary wysyła wiadomość, w której znajduje się logo i inne ilustracje związane z działalnością instytucji, pod którą podszywa się przestępca. Taki mail zazwyczaj wygląda bardzo wiarygodnie, a treść wiadomości nakłania ofiarę do kliknięcia w link, który kieruje ją bezpośrednio do fałszywej strony www. Niestety ofiary phishingu nie zdają sobie sprawy z tego, że nie jest to prawdziwa strona instytucji finansowej i wprowadzają tam poufne informacje dotyczące numerów kont bankowych, kart kredytowych czy innych haseł dostępu. W ten sposób hakerzy uzyskują swobodny dostęp do ich kont i dostępnych na nich środków.
Mimo że o phishingu mówi się głośno, to na ten rodzaj przestępstwa komputerowego nabiera się najwięcej osób. Głównie dlatego, że wiadomości wysyłane przez hakera często trudno odróżnić od tych oryginalnych. Dlatego przed kliknięciem w jakikolwiek link, warto się dwa razy zastanowić, czy na pewno został on wysłany przez daną instytucję finansową. Jeśli dotychczas wiadomości z banku dostawaliśmy jedynie w aplikacji mobilnej, to bardzo możliwe, że wiadomość na skrzynce mailowej jest zwyczajnym oszustwem.
Innym rodzajem cyberprzestępstwa są oszustwa matrymonialne. Takie przestępstwa określane są również jako scam i polegają na wzbudzeniu u kogoś zaufania, a następnie wykorzystaniu tego zaufania do wyłudzenia pieniędzy. Przykładem może być sytuacja, w której młoda, atrakcyjna kobieta chce przyjechać do kraju poznanego w sieci mężczyzny, lecz nie ma na to pieniędzy, więc prosi go o pomoc. Gdy ten, zdecyduje się przesłać jej pieniądze, zazwyczaj urywa się kontakt, a przelana kwota nigdy do niego nie wraca. W takiej sytuacji należy jak najszybciej zgłosić sprawę na policję i skontaktować się z doświadczonym prawnikiem.
Wyjątkowo podstępnym oszustwem internetowym jest oprogramowanie podmieniające numery konta. Taki wirus niepostrzeżenie dla internauty podmienia numer konta odbiorcy podczas kopiowania go do formularza przelewu online. Aby uniknąć tego zagrożenia, należy przed samym wysłaniem przelewu, jeszcze raz sprawdzić ostatnie cyfry numeru konta. Innym częstym zagrożeniem w sieci są wszelkie programy szpiegujące. Niektóre z nich rejestrują wprowadzane na klawiaturze znaki, a następnie przesyłają te dane na serwer cyberprzestępcy. Inne polegają na zainfekowaniu komputera ofiary specjalnym wirusem, który zagnieżdża się w przeglądarce internetowej i przejmuje nad nią kontrolę. Taki wirus może przechwytywać i modyfikować treści wyświetlane w przeglądarce, np. modyfikować formularze tak, aby nakłonić ofiarę do podania dodatkowych danych dotyczących karty kredytowej czy konta bankowego.
Na oszustwa narażeni są również konsumenci w internecie. Coraz częściej robimy zakupy online, co skutecznie wykorzystują nieuczciwi sprzedawcy reklamujący nieistniejące produkty i usługi na popularnych serwisach ogłoszeniowych. Dlatego zakupy w sieci powinniśmy robić tylko przez sprawdzone strony, a za produkty z ogłoszeń płacić przy odbiorze.
Powinniśmy także uważać na wszelkie wiadomości dotyczące loterii i rzekomo wygranych nagród. Jeśli nigdy nie braliśmy udziału w żadnym konkursie, to taka wiadomość od razu powinna się nam wydać podejrzana.
jedna odpowiedź do “Oszustwa w internecie, przykłady jak możesz zostać oszukany w sieci”
A jeśli ktoś kradnie numer telefonu i dzwoni non stop w godzinach pracy z jakiegoś durnego banku, to to jest przestępstwo, czy nie?