kod programowania

Gdzie zgłosić przestępstwo w internecie?

  • Autor:Lena Karel
  • komentarze 2

Dzisiaj coraz częściej dochodzi do przestępstw w Internecie. Mogą mieć różne oblicza. Nie zawsze od razu można się zorientować, że coś się stało. Ale jak się już wykryje przestępstwo w Internecie, to gdzie je zgłosić?

Czy trzeba zgłosić przestępstwo w Internecie?

Warto wiedzieć, że zgodnie z polskim prawem, każdy kto dowie się o popełnieniu przestępstwa ściganego z urzędu, ma społeczny obowiązek zawiadomić o tym prokuratora lub policję. Jak to rozumieć? Nie inaczej, jak tak, że powinno się, ale nakazu nie ma. Co innego instytucje państwowe i samorządowe – one muszą poinformować organy ścigania. Warto podkreślić, że chodzi o przestępstwa ścigane z urzędu. W innej sytuacji to pokrzywdzony musi zawiadomić służby.

Co zrobić, gdy zostało się oszukanym przez Internet?

W sytuacji, gdy dokona się zakupów w podejrzanym sklepie, po transakcji zaczną nachodzić wątpliwości, a przelało się już pieniądze, można skontaktować się z bankiem z prośbą o anulowanie przelewu. Czasami nawet da się to zrobić nie we własnym, ale w banku sprzedawcy. Trzeba jednak umieć dobrze przekonać do swojej racji. Znacznie łatwiej jest, jeśli zapłaciło się kartą kredytową, wystarczy chargeback.

Jak zgłosić oszustwo w Internecie?

Przestępstwo w Internecie można zgłosić na dwa sposoby. Można udać się na najbliższy komisariat, ale zdecydowanie lepszym posunięciem jest zgłoszenie sprawy na prokuraturze. W przypadku policji może być bowiem problem natury zbyt wielu procedur do wypełnienia, przerzucania sprawy z rąk do rąk. Zdecydowanie lepiej jest zgłosić się na prokuraturę. Można też po prostu wysłać list.

Takie zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa nie wymaga specjalnych formularzy. Należy opisać, co zaszło i załączyć dowody, jakie się posiada. Można też poprosić o pomoc prawnika. Zdecydowanie łatwiej będzie mu napisać pismo w sposób nie budzący wątpliwości. A co musi się w nim znaleźć?

Oprócz danych kontaktowych należy dokładnie opisać, co zaszło. Najlepiej jest też załączyć dowody, np. screeny. Jeśli zostało się oszukanym np. podczas zakupów online, wówczas warto mieć na przykład screen koszyka zakupów, e-mail potwierdzający zamówienie. Oczywiście niezbędny jest dowód wpłaty pieniędzy na konto, najlepiej jeśli jest to potwierdzenie przelewu ze strony banku. Nie może też w dokumencie zabraknąć informacji o tym, dlaczego się uważa, że zostało się oszukanym. Jakie mogą być tego dowody? Na przykład brak kontaktu ze sprzedawcą, przekroczony termin dostawy. Warto też, jeśli był ze sprzedającym kontakt, ale nie wypełnił założeń, dołożyć do wszystkiego zapis korespondencji z oszustem.

Jeśli prokuratura uzna, że mogło dojść do czynu zabronionego, wówczas zleci zbadanie sprawy policji. Kolejnym krokiem zapewne będzie przesłuchanie w charakterze świadka. Może się zdarzyć, że okaże się, że w wielu innych prokuraturach też toczą się sprawy przeciwko danej osobie, a wtedy łączy się je w jedno.

Czy warto zgłaszać przestępstwo internetowe?

Wiele osób zastanawia się, czy warto w ogóle zgłaszać sprawę oszustwa w Internecie. Wstydzą się, że dali się oszukać, boją się, że będą musieli przechodzić przez skomplikowane procedury. W sytuacji, gdy kwota, na jaką zostali naciągnięci nie jest wysoka, nie czują też sensu. Zwłaszcza, że nie zawsze jest możliwość odzyskania straconych pieniędzy. Należy jednak spojrzeć na sprawę nieco szerzej. Przecież jest małe prawdopodobieństwo, że jest się jedyną w ten sposób oszukaną osobą. Warto zgłaszać takie sprawy, bo może się okazać, że skala zjawiska jest znacznie większa. W ten sposób można nie tylko pomóc innym pokrzywdzonym, przyczynić się do złapania oszusta, ale i ocalić kolejne osoby.

Poza tym – w artykule skupiliśmy się bardziej na oszustwie podczas zakupów. Pamiętajmy, że przecież przestępstwa online mają różne formy. W sytuacji, gdy ktoś oszukuje poprzez e-mail, SMS, wyłudza dane, atakuje komputer złośliwym oprogramowaniem – to wszystko są sytuacje, na które powinno się reagować.

Kategoria: Konsument w internecie, Prawo IT, Przestępstwa komputerowe

Komentarze

2 komentarze do “Gdzie zgłosić przestępstwo w internecie?”

  1. Iwona

    Moim zdaniem nie ma co się wstydzić i należy każde takie przestępstwo zgłosić. Nigdy nie wiadomo, czy to nie jest tak naprawdę proceder na większą skalę. A dla prokuratury to może być znaczące. poza tym, często jak się zgłosi to na policję, to można dociekać w banki itp. odszkodowania. Tak więc nie wstydzić się – zgłaszać! nawet jak to ewidentnie niedopatrzenie.

    31 maja 2022 - 12:15 #
  2. Angelika

    Skradziono mi konto z danymi co robic

    1 września 2022 - 07:01 #

Dodaj komentarz