Przestępstwa dokonywane są dziś na różne sposoby, niektórzy wykorzystują do tego nawet Internet i urządzenia elektroniczne, jak komputery czy telefony. Cyberprzestępczość to realne zagrożenie dla wszystkich osób, które na co dzień korzystają z sieci. Czym konkretnie jest cyberprzestępczość, jakie działania najczęściej obejmuje i jak można bronić się przed cyberprzestępcami?
Cyberprzestępczością nazywa się przestępczość komputerową. Są to wszelkie czyny zabronione, które dokonywane są w cyberprzestrzeni. Za cyberprzestępcę uważa się osobę, która przy wykorzystaniu Internetu i sprzętów elektronicznych łamie prawo i popełnia przestępstwa. Może to być kradzież danych, oszustwa, podsłuchy itp. Wiele jest rodzajów przestępstw komputerowych, wśród nich wymienia się te skierowane przeciwko mieniu, przeciwko ochronie informacji, przeciwko wiarygodności dokumentów, przeciwko własności intelektualnej czy godzące w dobra osobiste. Poniżej przedstawiamy najczęściej stosowane cyberprzestępstwa.
Cyberprzestępcą jest osoba, która za pomocą sieci dokonuje przestępstw. Różne są określenia, dla takich osób działających w sieci. Wśród nich wymienia się np. hackerów, choć w ich przypadku jest to kwestia dyskusyjna. Istnieją bowiem osoby określane jako „white hat”, ich działania nie powodują żadnych szkód, wręcz przeciwnie, mogą pomóc we wzmocnieniu systemów zabezpieczeń, naprawieniu błędów itp. Na szkodę działają osoby określane jako „black hat”. Oni funkcjonują poza prawem, wykorzystują swoje działania dla własnych korzyści.
Osoby, które padną ofiarami cyberprzestępców, zazwyczaj nie wiedzą, co mają robić. Warto wiedzieć, że w Polsce funkcjonują kancelarie prawne, które zajmują się takimi kwestiami i wskażą, jakie kroki należy podjąć. Wszelkie wykroczenia dotyczące własności intelektualnej, danych osobowych w sieci, wizerunku w Internecie podlegają ochronie i należy z tego korzystać. Za przestępstwa komputerowe przewidziana jest w polskim prawie odpowiedzialność karna.
Sposobów na obronę przed cyberprzestępcami jest mnóstwo, najważniejsza jest jednak ostrożność. Przede wszystkim nie można w sieci lekkomyślnie podawać swoich danych. Dotyczy to zarówno informacji osobistych, jak i np. loginów, haseł do kont itd. Warto przy tym pamiętać, że hasła powinny mieć odpowiedni poziom trudności. Lepiej więc nie ułatwiać zadania cyberprzestępcom i nie ustawiać w haśle np. imienia. Będzie ono silniejsze, jeśli nie będzie powiązane z naszymi danymi, będzie miało nie tylko litery, ale też cyfry, wielkie i małe znaki.
Kolejną kwestią jest zachowanie ostrożności, korzystając z publicznych sieci. Złodzieje są czujni w miejscach, gdzie funkcjonuje ogólnodostępne Wi-Fi. Lepiej nie logować się na swoje konta w takich sieciach.
Następnym krokiem jest aktualizowanie systemu operacyjnego, oprogramowania i przeglądarek internetowych. Może się okazać, że zawierają one jakieś luki, o czym prędzej czy później dowiedzą się hackerzy. Są one oczywiście na bieżąco naprawiane przez producentów, ale żeby zostały wdrożone, muszą zostać przez nas zaktualizowane.
Nie można też zapominać o dobrym programie antywirusowym. Na bezpieczeństwie nie ma sensu oszczędzać. Warto zainwestować i licencjonowany program, który będzie chronił nasze działania w Internecie i nasz komputer przed niepożądanymi użytkownikami.
jedna odpowiedź do “Kim jest cyberprzestępca, jakie szkody wyrządza i jak się bronić przed cyberprzestępcą?”
Wydaje mi się, że aktualnie cyberprzestępczość rozrasta się w takim tempie, są coraz to nowsze sposoby na oszustwo, że nie będzie dało się przed nimi w pełni ochronić 🙁