stalker-bezpieczeństwo-w-sieci

Na czym polega stalking w internecie? Jak bronić się przed stalkingiem w sieci?

  • Autor:Konrad Tylicki
  • brak komentarzy

W dobie internetu, stalking to coraz powszechniejsze zjawisko, które w świetle prawa uznawane jest za przestępstwo. Na czym właściwie polega stalking? Co grozi za prześladowanie i naruszanie prywatności? Sprawdź, jak bronić się przed stalkingiem w internecie.

Czym jest stalking?

Według definicji, stalking to naprzykrzanie się, prześladowanie jakiejś osoby i naruszanie jej prywatności. Za stalking uznaje się również podszywanie się pod ofiarę i wykorzystywanie jej wizerunku oraz danych osobowych w celu wyrządzenia szkody osobistej lub majątkowej.

Zjawisko te obejmuje wiele różnych zachowań, m.in.: ciągłe wysyłanie e-maili i SMS-ów, wydzwanianie, pogróżki, śledzenie, nachodzenie ofiary w domu lub pracy, ciągłe obserwowanie, a nawet nachalne obdarowywanie prezentami. Warto jednak podkreślić, że za stalking uznaje się co najmniej kilkukrotne nękanie ofiary.

Stalking w internecie

Stalkerzy bardzo często wykorzystują narzędzia internetowe do swoich działań. Przykładem może być wysyłanie obraźliwych wiadomości lub maili z pogróżkami kilka razy dziennie. Obecnie, stalkerzy koncentrują się głównie na serwisach społecznościowych, gdzie wiele osób chętnie dzieli się informacjami na temat swojego życia osobistego. Dzięki czemu stalkerzy mogą bez problemu podszywać się pod swoją ofiarę, zakładając jej fałszywy profil na Facebooku lub Instagramie. Dodatkowo, takie konta wykorzystywane są przez przestępców internetowych do wysyłania niepokojących wiadomości.

Stalkerzy, obserwując działania swojej ofiary na serwisie społecznościowym, mogą zobaczyć co komentuje, czym się interesuje, do jakich wydarzeń dołącza i gdzie można ją spotkać. Jest to dla nich największe źródło informacji.

Kara za stalking – kodeks karny

Jaka kara grozi za takie przestępstwo komputerowe? Zgodnie z art. 190a §1 Kodeksu karnego, ten, kto przez uporczywe nękanie innej osoby lub osoby jej najbliższej wzbudza u niej uzasadnione okolicznościami poczucie zagrożenia lub istotnie narusza jej prywatność, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3. Warto pamiętać, że jeśli działania stalkera doprowadzą ofiarę do próby samobójczej, to kara może nie wynosić już 3, a 10 lat pozbawienia wolności.

Stalking – jak się bronić?

Jeśli padniesz ofiarą stalkera, powinieneś zebrać dowody i niezwłocznie zgłosić sprawę na policję. Gdy uda się namierzyć stalkera, skontaktuj się z prawnikiem, który pomoże ci udowodnić winę sprawcy.

Jak uniknąć działania stalkera? Przede wszystkim, nie podawaj swoich danych osobowych do publicznej informacji. Pamiętaj, że wszystko co umieszczasz w sieci na swój temat, może być wykorzystane przez takie osoby. Zadbaj także o odpowiednie zabezpieczenia swoich kont na serwisach społecznościowych. Większość z nich posiada możliwość zablokowania widoczności konta dla nieznanych osób. W razie jakichkolwiek niepokojących zachowań, poinformuj o wszystkim swoich najbliższych.

Kategoria: Ochrona danych osobowych, Ochrona danych w internecie, Przestępstwa komputerowe

Komentarze

Brak odpowiedzi do “Na czym polega stalking w internecie? Jak bronić się przed stalkingiem w sieci?”

brak komentarzy

Dodaj komentarz