Odcisk palca na klawiaturze komputera

Gdzie zgłaszać oszustwa internetowe?

  • Autor:Mateusz Kropka
  • 1 komentarz

Internet to narzędzie, które może nam służyć i jednocześnie stać się naszą pułapką. Współcześnie, przestępstwa w postaci wyłudzeń i oszustw zdarzają się równie często w życiu realnym, co w sieci. Wyłudzenia pieniędzy, kradzież tożsamości czy fałszywe oferty kupna i sprzedaży zdarzają się często. Jak się przed tym bronić? Jak zgłaszać oszustwa internetowe?

Jakie są rodzaje przestępstw internetowych?

Mówiąc o przestępstwach internetowych najczęściej mamy na myśli ogół cyberprzestępstw, które dokonywane są za pomocą najnowszych technologii. W internecie często czujemy się bezpiecznie – nic jednak bardziej mylnego, ponieważ hakerzy za pomocą podstępu są w stanie nas łatwo oszukać na różne sposoby. Możliwości jest wiele i zostały one już omówione w innym artykule. Warto jednak przypomnieć te kilka nazw: phising (zdobywanie danych poufnych przez maile z wgranym wirusem), malware (złośliwe oprogramowanie podszywające się pod aplikacje z zbudowanym wirusem) oraz skimming (kopiowanie paska magnetycznego kart płatniczych).

Każde z nich pozwala na nielegalne działania jak kradzież tożsamości, stalking, a także włamanie się na konta osobiste, kradzież pieniędzy, oszustwa komputerowe i naruszanie praw związanych z własnością intelektualną i znakami towarowymi. Tak naprawdę każdy z nas może paść ofiarą przestępstw internetowych.

Gdzie zgłosić oszustwo internetowe?

Oszustwa internetowe mogą przybrać różną formę. Co jednak zrobić, gdy zorientujemy się, że padliśmy ofiarą takiego działania? Jeżeli dokonaliśmy przelewu i stwierdziliśmy, że coś jest nie tak, nie ma jeszcze powodów do paniki – można taki przelew wycofać, przynajmniej do pewnego momentu. Inny sposób to telefon do banku, a w przypadku kradzieży danych z karty – zastrzeżenie jej. Przede wszystkim jednak, jeżeli padliśmy ofiarą przestępstwa internetowego, powinniśmy ten fakt zgłosić w najbliższej komendzie policji. Składa się wówczas zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa. Co ważne, powinno się to zrobić jak najszybciej, aby zminimalizować postęp ewentualnych szkód. Zawiadomienie to jednak dopiero pierwszy krok, o wiele trudniej będzie złapać sprawcę i odzyskać pieniądze.

Chcąc walczyć o swoje, dobrze jest też zgłosić się po pomoc prawną do kancelarii, która zajmuje się zagadnieniem związanym z przestępstwami komputerowymi. Pozwoli to na zorientowanie się jakie działania można i warto podjąć. Można w ten sposób nie tylko uchronić siebie, ale i wiele innych osób, które mogły lub mogą paść ofiarą tego samego przestępcy.

Jak chronić się przez oszustwem internetowym?

Przede wszystkim należy bardzo uważać na to, na jakie strony się wchodzi i w jakie linki klika. Ochrona danych w internecie powinna być dla nasz rzeczą oczywistą, a jak się okazuje, często nawet nieświadomie udostępniamy je osobom nieupoważnionym.

Oszustów można rozpoznać na wiele różnych sposobów, na przykład na podstawie formy wiadomości, widocznego ciągu niezrozumiałych znaków, linków. Adresy mailowe także mogą nam wiele powiedzieć, warto więc zwrócić uwagę, czy dana osoba jest nam znana, a jeżeli wiadomość wysyła firma to z jakiego konta (firmy nie używają darmowych kont pocztowych). Warto sprawdzać też takie firmy w rejestrze sądowym. Warto też korzystać z dobrych programów antywirusowych, często zmieniać hasła, nie otwierać nieznanych linków, a w przypadku bankowości internetowej korzystać z protokołów https.

Jakie są szanse na odzyskanie pieniędzy?

Niestety sprawy o oszustwa internetowe są bardzo trudne, ponieważ wyjątkowo ciężko jest namierzyć takie osoby, które często nawet nie przebywają w Polsce. Zawsze jednak istnieje szansa na wygraną, a oszuści wpadają prędzej czy później, na przykład, gdy znów postanowią zadziałać lub przez nieostrożny krok. Trzeba pamiętać, że osoby te, gdy zostaną już złapane odpowiadają przed sądem na podstawie kodeksu karnego. Jaka kara czeka za przestępstwo internetowe? Według kodeksu, przewidziano konsekwencje w postaci pozbawienia wolności od 6 miesięcy do 8 lat lub karę grzywny, a także konieczność zwrotu skradzionych pieniędzy.

Kategoria: Konsument w internecie, Ochrona danych w internecie, Przestępstwa komputerowe

Komentarze

jedna odpowiedź do “Gdzie zgłaszać oszustwa internetowe?”

  1. Makary

    Niestety wydaje mi się, że polska policja nic z tym fantem nie zrobi. Za duży kaliber sprawy, jak dla nich. Oni ogarniają tylko wystawianie mandatów i łapanie złodziei mandarynek….

    25 sierpnia 2022 - 13:05 #

Dodaj komentarz