Coraz częściej korzystamy z płatności online, zamawiamy jedzenie przez internet, kupujemy ubrania i bilety. Jednak, czy te metody płatności są w pełni bezpieczne? Podpowiadamy, jak płacić w sieci, by nie narazić się na coraz częstsze oszustwa internetowe.
Wśród wielu metod płatności, z którymi mają do czynienia współcześni konsumenci, znajduje się: internetowy przelew bankowy, płatność kartą kredytową, przelewy z pośrednikiem, wirtualny portfel, blik i wiele innych. Jednak im więcej mamy możliwości płatności, tym bardziej zaczynamy się zastanawiać czy jest to bezpieczne? Szczególnie, że coraz częściej słyszymy, że konsument w internecie narażony jest na działania nieuczciwych sprzedawców i hakerów. A jak to wygląda w rzeczywistości?
DotPay, PayU, czy Przelewy24 to tylko kilka z wielu firm pośredniczących w rozliczeniach między bankiem, a nami i sklepem. Przelew z pośrednikiem, bo tak nazywana jest ta forma szybkiej płatności, to jedna z najpopularniejszych metod płatności online. Na czym polega? Firmy pośredniczące w rozliczeniu posiadają konta w prawie wszystkich możliwych bankach. Gdy konsument chce skorzystać z tej metody, wybiera bank i przelewa pieniądze na konto pośrednika (w tym samym banku). Ten z kolei rozlicza się ze sklepem, wykorzystując przelewy wewnętrzne, dzięki czemu cała transakcja trwa zaledwie kilka minut.
Czy jest to bezpieczne? Teoretycznie tak, ponieważ metoda ta wykorzystuje tradycyjny przelew bankowy, więc ani sklep, ani pośrednik nie powinni widzieć naszego bankowego loginu i hasła. Jednak niektórzy pośrednicy mogą wykorzystywać scraping, czyli wydobycie danych od użytkownika. Takie firmy nie przekierowują nas na stronę banku, lecz proponują, by to im podać swój login i hasło. W efekcie to oni logują się na nasze konto bankowe i automatycznie dokonują przelewu. Jednak nigdy nie możemy mieć pewności, że pośrednik posiadający dostęp do naszego konta, nie dopuści się przestępstwa komputerowego.
W dużej mierze bezpieczeństwo w sieci zależy od nas samych. Jeśli będziemy uważni, nie powinniśmy być narażeni na większe zagrożenia. Zatem o czym pamiętać, robiąc zakupy w internecie?
To tylko część zasad realizowania bezpiecznych płatności online. Warto o nich pamiętać, by uniknąć zagrożeń w sieci.
Komentarze
Brak odpowiedzi do “Płatności online oraz kartą kredytową w internecie. Co trzeba wiedzieć, aby bezpiecznie płacić w sieci?”
brak komentarzy