cyberatak hakerów

Jak chronić się przed cyberatakiem hakerów?

  • Autor:Jan Kubik
  • brak komentarzy

Stały rozwój e-handlu, dokonywanie płatności w sieci generuje ryzyko związane z atakami cyberprzestępców. Jak dbać o swoje bezpieczeństwo w sieci i bronić się przed atakami hakerów?

Czym jest cyberprzestępczość?

Termin cyberprzestępczość obejmuje katalog wszystkich czynów zabronionych, które związane są funkcjonowaniem sieci wirtualnej. To wszelkie, niezgodne z obowiązującym prawem działania mające podłoże w elektronicznym przetwarzaniu danych.

Istnieje wiele rodzajów przestępstw komputerowych. Internet daje szerokie pole działania osobom, które wykorzystując specjalistyczną wiedzę oraz narzędzia uzyskują nieuprawniony dostęp naszych urządzeń i informacji. Tego typu przestępstwa dotyczą zarówno doprowadzenia do niekorzystnego rozporządzenia mieniem konsumentów w sieci, posiadania i rozpowszechniania utworów chronionych prawem autorskim, handlu fikcyjnymi kosztami jak i podsłuchu komputerowego. Niezwykle często ofiarami cyberprzestępców padają klienci banków, oszustwa związane z korzystaniem z bankomatów, czy uzyskiwaniem danych logowania do konta to spore wyzwanie dla osób obsługujących systemy zabezpieczające, właścicieli kont bankowych i organów ścigania.

Jakich metod używają hakerzy?

Zadaniem hakerów jest przejęcie zdalnej kontroli nad naszym komputerem, tabletem, czy smartfonem poprzez złamanie zabezpieczeń systemów. Metody stosowane przez cyberprzestępców są uzależnione od celu, technika i narzędzia służące popełnieniu przestępstwa nastawione są na przedmiot ataku i rodzaj zastosowanej ochrony.

Sprawy konsumentów w internecie, w tym klientów instytucji finansowych, są szczególnie narażone na niebezpieczeństwo. W przypadku popularnego phishingu, czyli przestępstwa polegającego na wyłudzeniu określonych informacji, najczęściej danych logowania lub informacji dotyczących karty kredytowej cyberatak rozpoczyna się od otrzymania wiadomości e-mail z linkiem do nieprawdziwej strony lub zawirusowanym załącznikiem. Pozornie autentyczna korespondencja skłania użytkownika do kliknięcia w fałszywy odsyłacz i wpisania danych, dzięki czemu przestępcy wchodzą w posiadanie potrzebnych do kradzieży informacji.

Co zrobić, aby uchronić się przed cyberatakiem hakerów?

Z uwagi na stały rozwój nowoczesnej technologii nie jesteśmy w stanie całkowicie ustrzec się przed atakami cyberprzestępców, jednak zachowanie podstawowych zasad bezpieczeństwa pozwala zminimalizować ryzyko. Podstawową rolę odgrywa zabezpieczenie sieci jak firewall, który blokuje niepowołany dostęp do komputera, ochrona przed spamem oraz specjalne oprogramowanie antywirusowe i antyreklamowe oraz ich regularna aktualizacja. Na rynku dostępne są obecnie specjalne tzw. pakiety bezpieczeństwa, które zawierają oprogramowania zwiększające pewność użytkowania komputera.

Technika jednak to nie wszystko, wiele zależy od tego, w jaki sposób korzystamy z dostępnego sprzętu. Ważne, aby oprogramowanie w naszych komputerach pochodziło z legalnego źródła. Dobrze wystrzegać się stron, które wydają się nam podejrzane, nie otwierać linków otrzymanych z niezaufanych źródeł. Istotna jest ochrona danych w Internecie, w mediach społecznościowych nie należy afiszować się swoim życiem, pod żadnym pozorem nie wolno przekazywać osobom postronnym haseł, loginów i innych wrażliwych informacji. Korzystając z bankowości internetowej używajmy tylko sprawdzonego sprzętu, nie należy logować się z cudzych komputerów, tabletów, czy smartfonów.

Kategoria: Firma w internecie, Konsument w internecie, Przestępstwa komputerowe

Komentarze

Brak odpowiedzi do “Jak chronić się przed cyberatakiem hakerów?”

brak komentarzy

Dodaj komentarz