ochrona przed skimmingiem

Czym jest skimming i jak się chronić przed tego typu przestępstwem komputerowym?

  • Autor:Jan Kubik
  • 1 komentarz

Wdrażanie innowacyjnych rozwiązań elektronicznych poszerza spektrum przestępstw związanych z systemem bankowości. Korzystanie z kart płatniczych ułatwia życie i jednocześnie niesie ze sobą zagrożenie dla użytkowników. Jak uchronić się przed skimmingiem?

Co to jest skimming?

Skimming jest jednym z najpopularniejszych i najczęściej stosowanym rodzajem spośród przestępstw komputerowych. Pod tym pojęciem należy rozumieć bezprawne kopiowanie danych z paska magnetycznego karty płatniczej. Kiedy przestępcy wejdą w posiadanie takich informacji tworzą duplikat oryginalnej karty, która służy do nielegalnych transakcji. Skimming karty odbywa się przy użyciu specjalnych urządzeń, które zamontowane mogą zostać na oryginalnym terminalu POS, w każdym punkcie płatniczym, a więc sklepie czy stacji benzynowej. Często wykorzystywane są fałszywe terminale, które nie wykonują właściwej transakcji, są celowo konstruowane do przechwytywania danych.

Najłatwiej skopiować dane z karty, która nie wymaga autoryzacji kodem PIN, jednak dodatkowy sprzęt, służący do kradzieży pozwala na uzyskanie kodu PIN. Sczytywanie informacji z karty odbywa się różnymi technikami, możliwe jest włamanie do serwera sklepu internetowego, gdzie przechowywane są dane kart płatniczych jego klientów. Również mikroskanery w rękach kieszonkowców pozwalają na uzyskanie potrzebnych informacji.

Wytworzenie duplikatu karty umożliwia skimming bankomatowy, specjalne nakładki i czytniki lub mikrokamery stwarzają możliwość pozyskania danych z karty, podczas pobierania gotówki.

Jak możemy chronić się przed skimmingiem?

Choć pozornie wydaje się to niemożliwe, przestrzegając określonych zasad ostrożności mamy szansę uchronić się przed przestępstwem skimmingu. Dokonując płatności za towary i usługi bezwzględnie nie należy przekazywać karty osobie nieuprawnionej. Transakcji musimy zawsze dokonywać osobiście, warto zasłonić dłonią klawiaturę terminalu, tak aby osoby postronne nie widziały wpisywanej kombinacji cyfr.

Zanim skorzystamy z bankomatu trzeba uważnie przyjrzeć się czy na urządzeniu nie zostały zamontowane listwy czy nakładki. Czasem są to urządzenia, które przypominają pojemniki na ulotki reklamowe. Często nakładka zostaje umieszczona na klawiaturze bankomatu, czasem w szczelinie przeznaczonej do wsuwania kart. W tym przypadku również obowiązuje zasada „dyskretnego” wpisywania kody PIN. Zasłonięcie dłonią klawiatury uchroni nas przed ciekawskim okiem mikorkamery, która jest zazwyczaj na nią skierowana. Kiedy cokolwiek wzbudzi nasze podejrzenia należy przerwać transakcję i pamiętać o bezzwłocznym powiadomieniu właściciela bankomatu o ujawnionych nieprawidłowościach.

Co zrobić, aby odzyskać pieniądze utracone w wyniku skimmingu?

W sytuacji, w której zostaliśmy pozbawieni środków na koncie, poprzez podrobienie karty płatniczej, warto pamiętać, że w przypadku skimmingu należy się nam zwrot naszych pieniędzy. Procedura odzyskania utraconych środków może trwać kilka miesięcy, zwłaszcza jeśli do przestępstwa doszło poza granicami kraju. Podstawą jest zgłoszenie reklamacji w banku, w którym posiadamy, obciążony nielegalnymi transakcjami, rachunek oraz złożenie zawiadomienia o popełnieniu przestępstwa właściwym organom ścigania (Prokuratura, Policja).

Kategoria: Konsument w internecie, Prawo IT, Przestępstwa komputerowe

Komentarze

jedna odpowiedź do “Czym jest skimming i jak się chronić przed tego typu przestępstwem komputerowym?”

  1. Renatka

    O kurczę… ale wydaje mi sie, że w nowych kartach chyba są już jakieś zabezpieczenia? Oczywiście ja nie mówię o kartach kredytowych, których numery podaje się w necie, jak chcesz coś kupić, bo to jest absolutny absurd. Nigdy tego nie robię.

    18 września 2021 - 03:15 #

Dodaj komentarz