Zawarcie umowy

Obsługa prawna e-commerce – czy potrzebna?

  • Autor:Zuzanna Zaroszka
  • 1 komentarz

Pojęcie e-commerce jest rozumiane jako handel elektroniczny. A więc obejmuje ono wszelkiego rodzaju transakcje biznesowe, które są przeprowadzane za pomocą narzędzi teleinformatycznych. Do e-commerce zaliczane są także kantory internetowe oraz internetowe zakłady bukmacherskie. Ponieważ handel w sieci bardzo się upowszechnił, przedsiębiorstwom działającym w ten sposób coraz częściej potrzebna jest pomoc prawna. Przeczytaj, w jakich obszarach e-commerce konieczna jest obsługa prawna.

Co zapewnia pomoc prawna w e-commerce?

Prawo e-commerce powstało po to, by zapewnić bezpieczeństwo wszystkim tym firmom, których obszar działania obejmuje głównie handel elektroniczny. Obsługa prawna firm dotyczy kompleksowego doradztwa w zakresie działalności przedsiębiorstwa w Internecie. Prawnik w firmie zapewnia więc kompleksową opiekę nad wdrożeniem i zarządzaniem sklepami internetowymi. Dzięki temu właściciele firm nie muszą martwić się o to czy ich działalność wychodzi poza przepisy prawa. Obsługa prawna przedsiębiorców obejmuje zatem nie tylko ochronę prawną sprzedawców, ale także doradztwo w sprawach konsumentów. Dotyczy to zwłaszcza nieuczciwych transakcji elektronicznych w sklepach.

Domena internetowa? Nazwa firmy? Pomoże prawnik!

Obsługa prawna firm przydaje się w każdej branży, jednak wiele uwagi poświęca się dzisiaj działalności w internecie związanej z handlem. Jeśli chcesz założyć swój sklep internetowy, zrób rekonesans wśród kancelarii prawnych i postaw na umowę o obsługę prawną, która jest zawierana między firmą a radcą prawnym lub adwokatem. Prawnik pomoże więc rozstrzygnąć kwestię, czy dana nazwa firmy nie spowoduje roszczeń ze strony konkurencji. Sklep internetowy nie może odnosić się do nazwy innego istniejącego już sklepu. Przy wyborze domeny internetowej trzeba brać pod uwagę wszystkie kwestie dotyczące firmy oraz czynów nieuczciwej konkurencji. Wybrana przez ciebie domena nie może naruszać przepisów (a dzieje się tak jeśli powstaną dwa identyczne adresy internetowe). Jeśli tak się stanie, konieczna będzie zmiana brandu, pod którym działasz i zapłata odszkodowania.

Obsługa prawna e-commerce w zakresie logo i strony internetowej

Stała obsługa prawna pomoże też w ustaleniu logotypu, tak, by nie konkurował z logotypem analogicznej firmy. Logo i strona internetowa powinny być kupione na fakturę VAT. Jednak dokument ten nie sprawi, że staniesz się właścicielem strony internetowej i logo. W obu przypadkach w grę wchodzi ochrona własności intelektualnej, która dotyczy tu przeniesienia na inny podmiot. Autorskie prawa majątkowe mogą być przeniesione na właściciela witryny kiedy zleca on wykonanie strony internetowej czy logotypu. Warto jednak wiedzieć, że prawa autorskie nie zostają tu przepisane automatycznie – konieczne jest zawarcie pisemnej umowy między wykonawcą a zlecającym.

Pomoc prawna w kwestiach reklamy i regulaminu

Zgodnie z ustawą o świadczeniu usług drogą elektroniczną zakazane jest przesyłanie niezamówionej informacji handlowej skierowanej do danego odbiorcy. Dotyczy to głównie poczty elektronicznej. Jeśli odbiorca wyraził zgodę na otrzymywanie e-maili, informację handlową można uznać za zamówioną. Pod pojęciem informacji handlowej kryje się oczywiście forma reklamy sprzedawanych towarów czy usług. Wysłanie niezamówionej informacji handlowej, czyli reklamy jest wykroczeniem wyrażonym karą grzywny do 5 000 zł. Kolejną kwestią prawną w branży e-commerce jest oczywiście regulamin sklepu internetowego. Warto zainwestować w stworzenie profesjonalnego regulaminu. Nawet jeśli będzie on odbiegał od twoich oczekiwań, nie będzie stał w sprzeczności z prawem, a to już jest bardzo ważne jeśli chodzi o działalność w internecie. Dobrze skonstruowany regulamin będzie chronił interesy właściciela sklepu internetowego i będzie jasny dla konsumenta.

Kategoria: Firma w internecie, Obsługa prawna firm, Prawo IT

Komentarze

jedna odpowiedź do “Obsługa prawna e-commerce – czy potrzebna?”

  1. Zenuś

    No panie, jak nie, jak tak! Obsługa prawna to podstawa! A jak klient będzie chciał ciągać Cię po sądach, bo mu rozmiar buta nie pasuje?

    23 grudnia 2019 - 12:15 #

Dodaj komentarz