prawnik dla firmy

Obsługa prawna firm – jakich usług prawniczych potrzebują firmy?

  • Autor:Katarzyna Drzewiecka
  • 1 komentarz

Każda firma w trakcie swojej działalności potrzebuje porady i wsparcia prawnika. W wielu przypadkach jest ona niezbędna dla sprawnego funkcjonowania przedsiębiorstwa, zwłaszcza dla takiego, które dopiero stawia pierwsze kroki w biznesie. Kiedy taka usługa jest potrzebna i co oferują kancelarie prawnicze? Na to pytanie odpowiadamy w poniższym artykule.

Na czym polega obsługa prawna firm?

Jest to jedna z podstawowych dziedzin, jakimi zajmuje się większość kancelarii prawnych. Z ich usług korzystają głównie małe, średnie i nowe przedsiębiorstwa, ale obsługa prawna firm, na przykład przez Kancelarię KRS dotyczy także największych, czyli korporacji. Stałe wsparcie prawnicze jest niezbędne do sprawnego funkcjonowania firmy. Do niedawna, aby móc korzystać z takich usług konieczne było zatrudnienie prawnika na pełny etat. Okazało się jednak, że takie rozwiązanie jest nieopłacalne, dlatego obecnie firmy korzystają z pomocy kancelarii zewnętrznych. To rozwiązanie ma wiele zalet. Przede wszystkim pozwala na dużą oszczędność, gdyż obniżają się koszty związane z zatrudnieniem etatowego prawnika lub zespołu prawników. Nie trzeba inwestować w szkolenia i we wszelkie działania mające na celu zapewnienie im stałego rozwoju. Prawnicy i adwokaci kancelarii we własnym zakresie dbają o ciągłe doskonalenie wiedzy z zakresu przepisów różnych dziedzin prawa, dlatego zawsze można liczyć na najwyższą jakość usług.

Obsługa prawna firm – jakie usługi?

Firmy korzystające z usług określonej kancelarii prawnej mają szansę na otrzymanie pełne wsparcie na obszarze prawa gospodarczego, cywilnego, z zakresu prawa pracy czy prawa handlowego. Prawnicy pomagają również w rozwiązywaniu spraw dotyczących prawa administracyjnego oraz karnego. Występują jako pełnomocnicy w sprawach sądowych. Fundamentalnym zadaniem prawnika zajmującego się obsługą prawną danego przedsiębiorstwa to szeroko rozumiane doradztwo mające na celu zadbanie o interesy firmy i zapewnienie jej stabilnej pozycji prawnej. Sprawuje on pieczę nad dokumentacją firmową, śledzi zawarte umowy pod kątem ewentualnych luk lub niedociągnięć, które mogłyby zaszkodzić przedsiębiorstwu. Pomoc prawnicza jest również nieodzowna podczas postępowania upadłościowego lub naprawczego. Wówczas specjalizujący się w tym zakresie fachowiec reprezentuje firmę na wszystkich etapach takiego postępowania. Doradza także w kwestiach związanych z odpowiedzialnością właścicieli w stosunku do wierzycieli oraz pomaga w sporządzeniu niezbędnej dokumentacji np. regulamin sklepu internetowego.

Wsparcie prawnicze jest na wagę złota przy różnorodnych przekształceniach firmy. Przepisy prawne w tym zakresie są bardzo skomplikowane i tylko doświadczony prawnik pomoże się w tym odnaleźć. Co więcej, najmniejszy błąd popełniony na tym polu wiąże się z poważnymi i kosztownymi konsekwencjami. Nie każdy przedsiębiorca jest w stanie sobie poradzić, chociażby z wypełnieniem specjalnych druków i formularzy, niezbędnych dla tego typu spraw.

Zapotrzebowanie na tego typu usługi zyskuje coraz większą popularność. Wiąże się to z faktem, że przedsiębiorcy zdają sobie sprawę z ryzyka, jakie wiąże się z prowadzeniem własnej działalności i jakie konsekwencje grożą za niedopełnienie pewnych formalności. Zatem, aby je zmniejszyć lub wyeliminować całkowicie decydują się na wsparcie określonej kancelarii prawniczej, co w perspektywie czasu, skutkuje pozytywnymi rezultatami.

Kategoria: Obsługa prawna firm

Komentarze

jedna odpowiedź do “Obsługa prawna firm – jakich usług prawniczych potrzebują firmy?”

  1. Stasiek

    W dzisiejszych czasach prowadzenie firmy bez wsparcia prawnika wydaje mi się przysłowiowym strzałem w kolano. Przepisy są za bardzo dynamiczne, a przedsiębiorcy są kontrolowani jak nigdy wcześniej.

    5 sierpnia 2022 - 13:14 #

Dodaj komentarz