biznesmeni podają sobie ręce

Obsługa prawna przedsiębiorstw – kiedy prawnik potrzebny jest w firmie?

  • Autor:Lena Karel
  • brak komentarzy

W działalności każdej firmy prędzej czy później nadchodzi taki moment, gdy potrzebuje wsparcia prawnika. Nie zawsze jednak zachodzi konieczność, by zatrudniać go na stałe w firmie. Właśnie dlatego coraz więcej kancelarii ma w ofercie usługę określaną jako obsługa prawna firm. Na czym polega i kiedy się przydaje?

Czym jest obsługa prawna firm?

Obsługa prawna przedsiębiorstw to usługa będąca w ofercie kancelarii prawniczych, która polega na udzielaniu wsparcia z zakresu prawa pracy, prawa gospodarczego, handlowego, prawa spółek itd. Jest to w pewnym sensie po prostu outsourcing. Przedsiębiorcy nie muszą zatrudniać u siebie prawników, ani szkolić pracowników. Kontaktują się z prawnikami wtedy, gdy zachodzi taka konieczność. To ma ogromne plusy. Przede wszystkim jest to bardzo duża oszczędność. Jednak nie można zapomnieć i o tym, że pracownicy kancelarii mają wiedzę, doświadczenie i obycie, a także są na bieżąco ze zmieniającymi się przepisami. Właśnie dlatego z powodzeniem można im powierzać wszelkie sprawy. A w czym może pomóc prawnik w firmie?

Kiedy prawnik potrzebny jest w firmie?

Oczywiście w ogromnych przedsiębiorstwach potrzebne są działy prawne i prawnicy, którzy będą cały czas pełnili pieczę nad działalnością firmy. Jednak prawda jest taka, że dzisiaj coraz częściej rezygnuje się z takiego modelu. A zwłaszcza w niewielkich biznesach. Jednak niezależnie od tego, jak duży biznes się prowadzi, obecność prawnika bywa wskazana. Kiedy? W czym może pomóc?

Obsługa prawna przedsiębiorców może być oparta głównie na poradnictwie prawnym. Tak więc jeśli zachodzi potrzeba, prawnicy mogą rozwiązać dany problem. Często tego typu współpraca potrzebna jest, by stworzone zostały umowy i inne tego typu dokumenty. Wszystko, co ma powstać zgodnie z literą prawa. Lepiej by przygotowaniem dokumentów zajął się prawnik niż asystentka. Zdarza się, że prawnicy są potrzebni w firmach, by w imieniu swoich klientów móc prowadzić spory sądowe. Taka reprezentacja klienta w kontaktach z organami administracji, dłużnikami często pozwala na oszczędność czasu, nerwów i wizerunku. Prawnicy często pełnią również rolę doradców w zakresie podejmowania działań, które mogą negatywnie wpłynąć na płynność finansową przedsiębiorstw. Oczywiście taka stała obsługa prawna może również objąć prowadzenie spraw pracowniczych. Bardzo często prawnicy pomagają już na etapie zakładania i rejestracji spółek, ich przekształcania/podziału, jak i rozwiązywanie oraz likwidacji. Zajmują się również sprawami przedsiębiorców w Internecie.

Ile kosztuje obsługa prawna firmy?

Trudno mówić o tym, ile kosztuje obsługa prawna firmy, gdyż jest to kwestia indywidualna. Taka umowa o obsługę prawną może bowiem zawierać wiele różnych kwestii. Stawka jest więc zależna od wielkości firmy, ilości obowiązków prawnika i ich rodzaju, a także wielu innych indywidualnych parametrów i uzgodnień. Warto więc skontaktować się z kancelarią w celu poznania oferty, by przekonać się, czy obsługa prawna firm jest tym, co najlepsze w danym momencie dla spółki.

Kategoria: Firma w internecie, Obsługa prawna firm

Komentarze

Brak odpowiedzi do “Obsługa prawna przedsiębiorstw – kiedy prawnik potrzebny jest w firmie?”

brak komentarzy

Dodaj komentarz