karty płatnicze w portfelu

Kopiowanie danych z karty płatniczej, jak chronić kartę płatniczą? Gdzie zgłaszać kradzież z karty płatniczej?

  • Autor:Krzysztof Kalicki
  • 1 komentarz

W jaki sposób chronić kartę płatniczą, by nie paść ofiarą kradzieży danych? I gdzie szukać pomocy, jeżeli jednak do kradzieży dojdzie?

Na czym polega kradzież z karty płatniczej?

Technologia idzie do przodu. Niesie to ze sobą nie tylko korzyści, ale i zagrożenia, ponieważ również przestępcy dysponują coraz lepszymi narzędziami do łamania prawa. Złodziej nie musi już ukraść karty płatniczej, aby móc ją wykorzystać – wystarczy, że wykradnie znajdujące się na niej dane.

Mowa tu o skimmingu. Praktyka ta polega na skopiowaniu danych z paska magnetycznego karty. Dla wprawionego złodzieja nie stanowi to dużego wyzwania. Wystarczy, że posiada telefon z systemem NFC i specjalistyczne oprogramowanie. Takie unowocześnienia sprawiają, że przestępca może ukraść dane z twojej karty po prostu stojąc obok ciebie, nawet jeśli masz ją w kieszeni czy torebce. Po przechwyceniu danych złodziej może ich używać, przesyłając do terminala dane ze swojego telefonu.

Inna metoda wykorzystuje skimmer, urządzenie, które złodziej może zamontować na bankomacie wraz z mikro-kamerą i nakładką na klawiaturę, by przechwycić informacje z karty i wprowadzany przez użytkownika PIN. W ostatnich czasach pojawiły się nawet miniaturowe urządzenia, które w całości mieszczą się w otworze, do którego wkłada się kartę, i kopiują z niej dane.

Dane z karty mogą też zostać wyłudzone podczas transakcji internetowej. Oszuści proszą o podanie danych z karty zanim w ogóle zostanie dokonana transakcja.

Jak zatem widać, zagrożenie jest realne i trzeba się przed nim bronić, by ochronić środki na swoim koncie. Ale w jaki sposób to zrobić? Jak można zabezpieczyć się przed złodziejami?

Obejrzyj bankomat

Zanim skorzystasz z bankomatu, uważnie obejrzyj urządzenie. Nie wypłacaj gotówki, jeżeli w jego wyglądzie dostrzeżesz coś niepokojącego. Sprawdź, czy nie znajdują się na nim podejrzanie wyglądające elementy, takie jak listwy, nakładki lub pojemniki na ulotki reklamowe. Przyjrzyj się także szczelinie służącej do wkładania karty. Skontroluj czy klawiatura jest płaska – nie powinna mieć wyraźnie odstających elementów.

Chroń numer PIN

Zachowaj ostrożność przy wprowadzaniu numeru PIN. Najlepiej zasłonić klawiaturę ręką. W ten sposób nikt nie podejrzy nic przez ramię, ani ewentualna mikro-kamera nie zarejestruje wpisywanych cyfr.

Nie trać z oczu karty

Jeżeli dokonujesz transakcji w jakimkolwiek punkcie handlowo-usługowym, nie trać karty z oczu. Zachowaj czujność, nawet jeśli znasz ten lokal i masz do niego zaufanie. Nie udostępniaj karty pracownikowi – daje to możliwość spisania z niej danych. To pracownik powinien pofatygować się do ciebie z terminalem płatniczym i umożliwić ci wykonanie transakcji za pomocą karty.

Miej się na baczności przy transakcjach online

Jak już wspomnieliśmy, złodzieje bazują też na transakcjach internetowych, wyłudzając od użytkowników dane przed dokonaniem transakcji. Nie udostępniaj nikomu numeru karty, kodu CVV/CVC ani jej daty ważności, jeżeli nie jest to bezpośrednio związane z transakcją. Każdą próbę wyłudzenia tych informacji powinieneś zgłosić. A w ogóle to dla bezpieczeństwa warto żebyś do transakcji online sprawił sobie oddzielną kartę, która nie będzie powiązana z głównym kontem.

Spraw sobie etui

Kartę zbliżeniową można uchronić przed kradzieżą danych poprzez zastosowanie etui uniemożliwiającego komunikację z zewnętrznymi urządzeniami. Tego rodzaju osłona ekranuje częstotliwości wykorzystywane do komunikacji PayPass. Można też po prostu owinąć kartę folią aluminiową. Jeśli zastosujesz takie środki bezpieczeństwa, nie będzie ci już grozić kradzież danych przy użyciu telefonu z systemem NFC.

Ubezpiecz kartę

Warto pomyśleć również o ubezpieczeniu karty. Banki coraz częściej oferują taką usługę. Zwykle miesięczna opłata takiego ubezpieczenia wynosi zaledwie kilka złotych, a korzyści są nie do zakwestionowania – w razie kradzieży zostaną ci zwrócone utracone środki.

Ustal limity płatności

Każdy użytkownik ma możliwość indywidualnej konfiguracji działania karty płatniczej. Możesz wejść na swoje konto internetowe i zmienić limity wypłaty z bankomatów lub dzienny limit przelewów przychodzących. Dotyczy to również płatności zbliżeniowych. Możesz w pewien sposób chronić środki na swoim koncie, ustawiając mniejsze limity na karcie.

Jedną z okoliczności, ułatwiających złodziejom korzystanie z cudzych środków, jest ta, że kilka lub kilkanaście transakcji do kwoty 50 zł można wykonać bez użycia PIN-u. Możesz to zmienić i ustawić minimalną dostępną wartość albo wręcz zerową. Jeżeli to zrobisz, każda transakcja będzie wymagała podania PIN-u, co w lepszy sposób zabezpieczy środki na twoim koncie.

Gdzie zgłosić kradzież danych z karty?

Jeśli zorientujesz się, że z twojego konta znikają pieniądze, w pierwszej kolejności powinieneś poinformować o tym bank. Skontaktuj się więc z infolinią, by zastrzec kartę. Ważne, by zrobić to jak najszybciej, w przeciwnym wypadku to na tobie będzie spoczywała odpowiedzialność za nieuprawnione transakcje (ale tylko do 150 euro w przypadku transakcji online i do 50 euro w przypadku zbliżeniowej – powyżej tej kwoty odpowiedzialność spada na bank). Warto też oczywiście udać się na komisariat policji, by zgłosić zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa.

Żeby odzyskać utracone w wyniku kradzieży środki, złóż w banku reklamację. Będziesz w niej musiał wykazać, że nie miałeś wpływu na zaistniałą sytuację. Bank będzie miał 30 dni na jej rozpatrzenie, lub 60 w przypadku, gdy sprawa będzie bardziej skomplikowana. Brak otrzymania informacji o toku postępowania jest równoznaczny z podjęciem decyzji na twoją korzyść. Oczywiście nie dostaniesz żadnych pieniędzy, jeżeli bank wykaże, że kradzież była efektem twojego zaniedbania.

Kategoria: Przestępstwa komputerowe

Komentarze

jedna odpowiedź do “Kopiowanie danych z karty płatniczej, jak chronić kartę płatniczą? Gdzie zgłaszać kradzież z karty płatniczej?”

  1. Abstrakcja

    Moja siostra padła ofiarą tego dziadostwa. I bank jeszcze robił problemy z oddaniem jej pieniędzy. W końcu przyjął wniosek i zwrócił, ale przez 2 tyg. była bez kasy. Od tej pory zawsze mam stresa, jak wyciągam pieniądze z bankomatu.

    10 października 2021 - 01:26 #

Dodaj komentarz