Kasa fiskalna

Kasa fiskalna 2020, czyli kogo obowiązuje kasa fiskalna w 2020 roku?

 • Autor:Anna Bonar
 • 1 komentarz

Przedsiębiorcy, którzy dopiero rozkręcają swój biznes, nie zawsze wiedzą, od kiedy wszystkie transakcje muszą rejestrować przy pomocy kasy fiskalnej. Częstym problemem są także nieaktualne informacje, które można znaleźć w internecie, dlatego piszemy o tym, jakie przepisy dotyczące obowiązku używania kas fiskalnych obowiązują w 2020 roku.

Kasa fiskalna w 2020 – kto musi posiadać?

Kasa fiskalna to już obowiązek dla wielu przedsiębiorców, w tym lekarzy (mojafiskalna.pl/kasy-fiskalne), fryzjerek, kosmetyczek, a także firm gastronomicznych czy wulkanizacyjnych.

Wciąż wielu osobom wydaje się, że konieczność rejestracji transakcji za pomocą kasy fiskalnej dotyczy wyłącznie tych firm, których roczny obrót przekroczy przewidzianą w przepisach kwotę (o tym będziemy pisać za chwilę). W praktyce jednak, za sprawą wprowadzonego w 2020 roku Rozporządzenia w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących, wielu przedsiębiorców bezwzględnie obowiązuje kasa fiskalna. Dotyczy to m.in.:

 • firm realizujących dostawy gazu płynnego, przyczep i naczep, części do silników, sprzętu radiowego, telewizyjnego i telekomunikacyjnego;
 • przewozu osób taksówkami;
 • stacji przeglądów technicznych pojazdów;
 • usług prawniczych;
 • usług związanych z wyżywieniem;
 • usług medycznych świadczonych przez lekarzy i lekarzy dentystów;
 • zakładów fryzjerskich, kosmetycznych i kosmetologicznych.

W ich przypadku kasa fiskalna to konieczność, bez względu na wysokość dochodów. Jeśli jednak ciebie to nie dotyczy, sprawdź, jakie są limity dotyczące zwolnień z obowiązku jej posiadania.

Limit zwolnienia z kasy fiskalnej

Mamy dobrą wiadomość – jeśli chodzi o limity obrotu do kasy, te w 2020 roku pozostają bez zmian. Oznacza to, że jeśli kwota obrotów na rzecz osób fizycznych oraz rolników ryczałtowanych w poprzednim roku podatkowym nie przekroczyła 20 000 zł, nie musisz rejestrować zdarzeń przy pomocy kasy fiskalnej.

W sytuacji, gdy swoją działalność rozpocząłeś w trakcie trwania poprzedniego roku podatkowego, limit ten należy ustalić proporcjonalnie do okresu, w którym twoja firma funkcjonowała.

Oprócz tego przepisy uwzględniają zwolnienia przedmiotowe z obowiązku posiadania kasy fiskalnej. Wymienionych w rozporządzeniu przedsiębiorców nie dotyczy limit 20 000 zł. Znajdujesz się w tej grupie, jeśli m.in. prowadzisz czynności notarialne, oferujesz usługi ubezpieczeniowe i finansowe lub usługi związane z obsługą rynku nieruchomości.

Jak wybrać kasę fiskalną?

Na koniec mamy kilka podpowiedzi dla osób, które stoją przed zakupem kasy fiskalnej. Na co zwracać uwagę? Czy najdroższy produkt na rynku zawsze będzie najlepszy? W przypadku lekarzy, prawników czy warsztatów samochodowych, często polecanym rozwiązaniem jest niewielka gabarytowo mobilna kasa fiskalna, którą można zabrać ze sobą.

Oprócz tego dostępne są kasy fiskalne systemowe, kasy specjalizowane (np. w taksówkach lub aptekach), kasy fiskalne z terminalem oraz urządzenia jednostanowiskowe (zwykle wybierane są do dużych punktów handlowo-usługowych). Dlatego kupując kasę fiskalną, musisz uwzględnić przede wszystkim charakter działalności, a także przewidywane obroty. To te czynniki, a nie cena, będą najlepszym wyznacznikiem.

Kategoria: Zmiany w prawie

Komentarze

jedna odpowiedź do “Kasa fiskalna 2020, czyli kogo obowiązuje kasa fiskalna w 2020 roku?”

 1. Sandra

  A ja mam jakieś takie wrażenie, że w wielu firmach wciąż jeszcze się unika kas. Myślę, że kontrola nad tym jest dość mała…. Zwłaszcza że często bez paragonu cena za towar lub usługę jest przecież niższa. No to nie ma kto donieść na delikwenta.

  30 czerwca 2021 - 19:36 #

Dodaj komentarz