klawiatura

Transformacja cyfrowa a bezpieczeństwo danych w firmie

  • Autor:Karolina Komycz
  • komentarze 2

Transformacja cyfrowa może przynieść wiele korzyści pozwalających na szybszy rozwój przedsiębiorstwa, jak i usprawnienie jego pracy. Warto jednak pamiętać, że tego typu rozwiązanie może być przyczyną utraty danych w firmie. Jak zapewnić ich bezpieczeństwo podczas wdrażania i wykorzystywania transformacji cyfrowej?

Czym jest transformacja cyfrowa?

Transformację cyfrową można określić jako szereg procesów pozwalających na zmianę rozwiązań analogicznych na cyfrowe, dzięki którym poprawia się m.in. jakość obsługi klienta czy zarządzania zespołem. Możliwe jest także wykonywanie pracy zdalnej, co miało szczególne duże znaczenie podczas pandemii. Do innych zalet transformacji cyfrowej zaliczyć można: wzrost wydajności pracowników, budowanie przewagi nad konkurencją, szybsze wdrażanie innowacji czy redukcja kosztów. Warto pamiętać, że pomimo wielu korzyści transformacja cyfrowa niesie za sobą szereg zagrożeń m.in. dla bezpieczeństwa danych. Mogą być to m.in.:

  • włamania hakerów,
  • ataki dDoS,
  • wirusy,
  • awarie sprzętu,
  • błędy administratorów systemów,
  • fizyczne uszkodzenie lub utrata sprzętu komputerowego,
  • utrata kluczy szyfrujących,
  • ujawnienie tajnych informacji przed pracowników.

Czy można przeprowadzić transformację cyfrową bezpiecznie?

Przeprowadzenie cyfryzacji w sposób bezpieczny dla danych jest kluczowym aspektem procesu. Transformacja cyfrowa wykonana przez doświadczoną firmę, pozwala na wprowadzenie cyfrowych rozwiązań do firmy bez ryzyka wypływu, utraty czy kradzieży danych. Warto wybrać do tego specjalistów, którzy posiadają szerokie doświadczenie w przeprowadzaniu cyfryzacji w sposób bezpieczny i zgodny z wszelkimi przepisami prawa rządzącymi branżą IT. Kluczowe jest także stosowanie nowoczesnych rozwiązań, które cechuje wysoki poziom bezpieczeństwa. Warto także pamiętać, że do bezpiecznej cyfryzacji konieczne jest zabezpieczenie środowiska informatycznego. Należy podkreślić, że istnieje możliwość przewodzenia bezpiecznej transformacji cyfrowej w sposób korzystny pod względem ekonomicznym. Podczas wyboru specjalistów, którzy jej dokonają, warto zdecydować na firmę, która świadczy także usługi związane z zarządzaniem i eliminowaniem niekorzystnych skutków ewentualnego incydentu bezpieczeństwa.

Z jakich rozwiązań warto korzystać dla zachowania bezpieczeństwa transformacji cyfrowej?

Specjaliści twierdzą zgodnie, że przeprowadzenie transformacji cyfrowej w przedsiębiorstwie wymaga od jej właścicieli oraz pracowników zmiany podejścia związanego z ochroną informacji. Konieczne jest podjęcie takich działań jak zabezpieczenie wszelkich danych i zasobów firmy niezależnie od lokalizacji podejmowanych działań, a także ścisła kontrola udzielanych dostępów – dotyczyć może np. urządzeń, modeli hostingu czy kanałów komunikacji. Podczas cyfryzacji niezwykle przydatnym działaniem jest rejestrowanie ruchu wewnętrznego oraz zewnętrznego w systemach. Konieczne jest wdrożenie go w aspekcie urządzeń, aplikacji oraz algorytmów. Ponadto warto zwrócić uwagę na prawne rozwiązania pozwalające na zachowanie bezpieczeństwa danych firmy podczas przeprowadzania w niej transformacji cyfrowej. Do niezwykle ważnych należą: zastosowanie przepisów RODO przy wykonywaniu systemów informatycznych, które związane są z przetwarzaniem i zabezpieczeniem danych osobowych. Technologiami pozwalającymi na wysoki poziom bezpieczeństwa informacji są:

  • UTM, czyli inteligentna zapora sieci wewnętrznej firmy,
  • szyfrowanie danych,
  • kopia danych,
  • awaryjne zasilanie,
  • aktualizacja systemów, programów i aplikacji,
  • zastosowanie programów antywirusowych,
  • zabezpieczenie sieci Wi-Fi,
  • szkolenia pracowników.

Ponadto warto zaznaczyć, że kolejnym z niezwykle wartościowych dla bezpieczeństwa informacji rozwiązaniem jest profesjonalny audyt bezpieczeństwa systemu informatycznego (nazywany także audytem zabezpieczeń bądź audytem bezpieczeństwa informacji), który stanowi szereg działań pozwalających na ocenę zabezpieczeń danych stosowanych w firmie, jak i pozwala na wydanie zaleceń pozwalających na zwiększenie ich poziomu oraz regularne testy penetracyjne czy udostępnianie danych dotyczących zagrożeń.

Kategoria: Obsługa prawna firm, RODO

Komentarze

2 komentarze do “Transformacja cyfrowa a bezpieczeństwo danych w firmie”

  1. Tomasz

    „Warto pamiętać, że pomimo wielu korzyści transformacja cyfrowa niesie za sobą szereg zagrożeń m.in. dla bezpieczeństwa danych.” – dla mnie większym zagrożeniem jako dla przedsiębiorcy jest utrata ddanych w wyniku pożaru, powodzi lub kradzieży. A temu znacznie trudniej zapobiec. Wolę mieć wersje cyfrowe. Te z powodzeniem da się tak zabezpieczyć, że nie ma ryzyka.

    17 lipca 2021 - 18:31 #
  2. świerk

    Dziwi mnie to, że te procesy zabezpieczające są na prawdę łatwe do wdrożenia, a jednak tak wiele firm ma wpadki podczas transformacji i dane wypływają w świat.

    16 sierpnia 2021 - 21:37 #

Dodaj komentarz