prawo zakupów internetowych

Jak napisać regulamin sklepu spożywczego online? Sklep spożywczy w internecie a prawo

  • Autor:Karolina Komycz
  • komentarze 2

Już ponad 70% naszego społeczeństwa kupuje za pośrednictwem sieci. Coraz bardziej przekonujemy się do zamawiania w ten sposób nie tylko odzieży czy książek, ale także produktów spożywczych, co skutkuje coraz większą ilością delikatesów w Internecie. Co w kwestii regulaminu musi wiedzieć właściciel sklepu spożywczego w sieci?

Jak napisać regulamin sklepu internetowego?

Poprawny regulamin sklepu internetowego nie to tylko gwarancja sprawnego przebiegu transakcji, ale także formalnie nałożony na sprzedawców obowiązek. Prawo określa jakie zapisy muszą się w nim znaleźć. W jego tworzeniu uwzględnić trzeba szereg aktów, takich jak: Kodeks cywilny Ustawa o prawach konsumenta, Ustawa o świadczeniu usług drogą elektroniczną czy Ustawa o ochronie danych osobowych. Podstawowymi elementami, które musi zawierać każdy regulamin do sklepu internetowego, bez względu na branżę, są:

  • informacje pozwalające na identyfikację sprzedawcy,
  • definicje,
  • opis zakresu działalności,
  • informacje techniczne związane ze: składaniem zamówień, kosztami, terminami, płatnościami,
  • wyjaśnienia dotyczące zawieranej umowy,
  • kwestie związane z reklamacjami oraz odstąpieniem od umowy,
  • ochrona prywatności oraz informacje na temat plików cookies,
  • postanowienia końcowe.

Warto podkreślić, że regulamin powinien być dla każdego sklepu spożywczego online tworzony odrębnie. Nie zaleca się kopiowania go ze stron innych sprzedawców. Wynika to przede wszystkim z faktu, że jest on objęty zapisami Prawa autorskiego. Ponadto posługując się cudzymi regulaminami, istnieje ryzyko powielania nieprawidłowych, niezgodnych z prawem zapisów (w tym klauzul zakazanych), które mogą sprowadzić na sprzedającego szereg kłopotów. W przypadku braku wiedzy pozwalającej na samodzielnie napisanie dokumentu warto udać się do prawników, którzy stworzą rzetelny i korzystny dla obydwóch stron umowy regulamin sklepu internetowego.

Co jeszcze powinien zawierać regulamin sklepu spożywczego online?

Warto podkreślić, że w kwestii prawa odstąpienia od umowy, co do zasady obowiązuje 14-dniowy termin. Aby z niego skorzystać, konsument nie musi podawać powodu zwrotu towaru. Warto jednak podkreślić, ze w przypadku sprzedaży produktów spożywczych, można zastrzec brak takiej możliwości w dwóch przypadkach. Pierwszym z nich jest typu produktu — żywność nietrwała lub z krótkim terminem przydatności nie musi być przyjęta przez sprzedawcę. Ponadto odstąpienie od umowy nie musi być uznane w przypadku produktów wykonanych na specjalne zamówienie. W regulaminie warto także zastrzec, że zwrotom nie podlegają produkty otwarte lub noszące ślady próby naruszenia opakowania. Co ważne, obowiązkiem sprzedającego jest poinformowanie o możliwości odstąpienia od umowy w pozostałych przypadkach, gdy informacja nie zostanie zawarta w regulaminie sklepu internetowego, czas na jego dokonanie wydłuża się automatycznie z 14 dni do 12 miesięcy i kupujący może domagać się zwrotu pieniędzy, nawet gdy towar nie nadaje się do dalszej odsprzedaży.

W przypadku sprzedaży alkoholu w sklepie online konieczne jest zawarcie w regulaminie zasad związanych z jego dystrybucją. Akceptując jego zapisy, kupujący potwierdza, że ma prawo kupić wyroby alkoholowe oraz nie nabywa ich w celu dalszej odsprzedaży.

O czym jeszcze należy pamiętać, prowadząc sklep spożywczy online?

W kwestii przepisów prawa, które obowiązują sprzedawców w spożywczych sklepach internetowych, bardzo ważne jest nie tylko stworzenie regulaminu stojącego na straży praw oraz obowiązków kupujących i sprzedających. Bardzo ważne jest także dokładne opisanie sprzedawanych produktów. W przypadku żywności w opakowaniach konieczne jest podanie wszystkich danych z etykiety, m.in.: nazwy produktu, ilości lub wagi netto, wykazu składników, alergenów, warunków specjalnego przechowywania lub użycia, wartości odżywczych itp. Sprzedawane luzem produkty spożywcze powinny mieć wskazaną nazwę towaru oraz producenta, spis składników oraz klasę jakości handlowej.

Kategoria: Firma w internecie, Obsługa prawna firm

Komentarze

2 komentarze do “Jak napisać regulamin sklepu spożywczego online? Sklep spożywczy w internecie a prawo”

  1. krzaku

    Przymierzam się do założenia swojego sklepu interowego z ciekawymi słodyczami i przekąskami, ale widzę, że to ciężki kawałek (nomen omen) chleba. Szkoda, że wszelkie kwestie prawne aż tak robią przedsiębiorcom pod górkę.

    13 lutego 2022 - 20:32 #
  2. Kalina

    Regulamin jest bardzo ważny, choć mało osób go czyta. Pamiętam, jak zakładałam swój pierwszy biznes, i miałam luki w regulaminie, teraz, z perspektywy czasu wydaje mi się to zupełnie absurdalne, jeden klient chciał mnie nawet pozwać, bo się nie dogadaliśmy… stare dzieje, teraz mam regulamin zrobiony przez prawnika i jestem zadowolona.

    15 marca 2022 - 10:16 #

Dodaj komentarz