Jeśli zastanawiasz się nad założeniem sklepu internetowego lub właśnie go założyłeś i nie wiesz, skąd wziąć regulamin, to ten artykuł jest dla ciebie. Wyjaśnimy w nim, komu możesz zlecić napisanie regulaminu sklepu online.
Każdy sklep internetowy, zgodnie z ustawą o prawach konsumenta oraz ustawą o świadczeniu usług drogą elektroniczną, musi posiadać regulamin. Istnieje kilka możliwości jego stworzenia. Regulamin sklepu internetowego może stworzyć dla nas prawnik, który specjalizuje się w prawie konsumenckim i będzie miał szeroką wiedzę na temat tego, co powinno się w nim znaleźć. Istnieją jednak też inne opcje.
Jeśli zdecydujesz się na samodzielne stworzenie regulaminu, to musisz wiedzieć, że nie ma regulacji, które wskazywałyby jednoznacznie, jaka powinna być treść regulaminu. Obowiązkowo musi on jednak posiadać następujące elementy:
Jeśli jednak nie czujesz się pewny w zagadnieniach prawnych, to lepiej nie twórz regulaminu samemu, ponieważ możesz popełnić sporo błędów.
Na niektórych serwisach możesz pobrać za darmo lub za opłatą gotowe wzory regulaminu sklepu online. W gotowe szablony wystarczy wpisać dane firmy i linki do polityki prywatności. Niestety to z pozoru najwygodniejsze rozwiązanie niesie za sobą ryzyko tego, że wpiszesz w gotowy wzór niedozwolone klauzule. Jeśli nie czujesz się ekspertem w dziedzinie prawa, to rozwiązanie będzie zbyt ryzykowne.
Kolejną możliwością jest powierzenie misji stworzenia regulaminu sklepu internetowego copywriterowi. O ile nie musisz się martwić w tym przypadku o stylistykę zwrotów użytych w treści regulaminu, to nie możesz mieć pewności, że copywriter zna się na prawie konsumenckim i na RODO.
Dobrym rozwiązaniem jest zlecenie napisania regulaminu sklepu internetowego prawnikowi, który specjalizuje się w zagadnieniach związanych z aspektami prawnymi działalności sklepu internetowego oraz w prawie konsumenckim. Prawnik będzie wiedział, jakie zmiany na bieżąco zachodzą w zasadach tworzenia regulaminów sklepów internetowych, dzięki czemu twój regulamin nie będzie zawierał żadnych błędów.
Warto podjąć stałą współpracę z prawnikiem, ponieważ specjaliści od prawa związanego z działalnością sklepów internetowych są w stanie na bieżąco aktualizować regulamin w razie zmian w prawie. Mogą dostosować również zapisy regulaminu twojego sklepu konkretnie do typu prowadzonej przez ciebie działalności.
Dodatkowo, decydując się na stałą pracę z daną kancelarią, możesz uzyskać kompleksową obsługę prawną działalności twojego sklepu online. Wiąże się to oczywiście z pewnymi kosztami, ale czasem warto je ponieść, żeby mieć pewność, że twój regulamin sklepu jest w pełni zgodny z obowiązującymi regulacjami prawnymi.
2 komentarze do “Skąd wziąć regulamin sklepu internetowego, czy skorzystać z pomocy prawnika?”
Regulamin pisany przez copywritera? Nie dziękuję… Wolę wydać pieniądze na prawnika, który zna się na umowach. Przecież to jednorazowy koszt, nie ma co oszczędzać.
Myślałam, że jak chodzi o regulamin, to wystarczy skorzystać z szablonu…