Prowadząc e-biznes odzieżowy, należy posiadać odpowiedni regulamin sklepu internetowego. Jest to nie tylko dobra wola właściciela samego sklepu, ale przede wszystkim wymóg Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, który w razie jego braku, nakłada wysokie grzywny.
Punktem wyjścia do stworzenia regulaminu sklepu internetowego, powinny być obowiązujące przepisy. Głownie opiera się on na:
W regulaminie sklepu z odzieżą muszą zostać zawarte wszystkie zasady związane z funkcjonowaniem sklepu, oferowanym towarem, w tym przypadku odzieżą oraz prawa i obowiązki właściciela, jak i samych klientów.
Niezwykle istotne jest, aby regulamin sklepu internetowego nie posiadał w swojej treści klauzul niedozwolonych, czyli takich, które w swoich zapisach ograniczają prawa posiadane przez konsumentów. To również jest kontrolowane przez UOKiK, a w razie wykrycia nieprawidłowości nakładane są kary.
Klauzulą niedozwoloną w regulaminie sklepu z odzieżą byłby zapis mówiący o nieprzyjmowaniu, przez sklep, zwrotów, które noszą widoczne ślady użytkowania, jak np. pobrudzone ubrania. Tego robić absolutnie nie można. Zwrot może być pomniejszony o koszt związany np. z czyszczeniem danej rzeczy, jednak nie można ograniczać konsumentowi jego praw ani nadawać przedsiębiorcy większych możliwości.
Jest kilka stałych elementów, które muszą znaleźć się w każdym regulaminie sklepu internetowego, a są to:
Prócz ustanowienia samych zasad regulaminu sklepu internetowego z ubraniami, bardzo ważne jest, aby klient miał do niego swobodny i niczym nieograniczony dostęp. Ponadto dobrą praktyką jest umożliwienie klientowi na pobranie treści regulaminu sklepu, w dowolnie wybranym przez niego momencie.
Stworzeniem regulaminu dla sklepu odzieżowego może zająć się sam przedsiębiorca, jednak nie ma wówczas pewności, że pod kątem prawnym będzie on w pełni poprawny. Inną możliwością jest skorzystanie z ogólnodostępnych szablonów, które są aktualizowane w momencie zmiany przepisów, jednak nie ma się wówczas pewności, czy będzie on dopasowany do profilu działalności.
Regulamin sklepu z odzieżą, który dostosowany będzie do specyfiki profilu działalności można zamówić także bezpośrednio w kancelarii prawnej. To rozwiązanie pozwoli na posiadanie odpowiedniego spisu zasad sklepu internetowego, zgodnego z obowiązującymi przepisami i profesjonalnie stworzonego.
2 komentarze do “Jak napisać regulamin sklepu z odzieżą? Co musi zawierać regulamin sklepu internetowego z ubraniami?”
O tak, kwestie reklamacji to bardzo ważna rzecz i warto się nad tym dłużej zastanowić!
Jak dla mnie podstawową informacją, którą musi zawierać regulamin sklepu z odzieżą, jest tabela rozmiarów z wymiarami do obliczenia. Może nie jest to punkt obowiązkowy dla wielu, ale na pewno ułatwia wybór ubrania i dobrze zabezpiecza w razie niezadowolenia klienta