Żeby skutecznie wystąpić przeciwko bankowi, w którym zaciągnęło się kredyt indeksowany do franków szwajcarskich, trzeba poznać kilka szczegółów tego, w jaki sposób powinien być napisany pozew o kredyt frankowy. W naszym artykule dowiesz się, jak prawidłowo sporządzić taki pozew.
Nie ma jednej uniwersalnego sposobu na napisanie pozwu w sprawie kredytu we frankach. Każda sprawa się różni, a w przypadku pozwów frankowych osoba występująca do sądu ma możliwość wybrania jednego z dwóch roszczeń. Pierwszą opcją jest żądanie unieważnienia pewnych elementów umowy, drugą żądanie unieważnienia całej treści podpisanej umowy.
Warto jest więc najpierw skonsultować z prawnikiem kwestię tego, o co można powalczyć w sądzie w konkretnej sytuacji. Pozew o kredyt frankowy pomoże sporządzić KancelariaKredytobiorcy.pl, która od wielu lat specjalizuje się w sprawach związanych z kredytami walutowymi. Oprócz pomocy w złożeniu pozwu w ofercie kancelarii jest również kompleksowa obsługa prawna frankowiczów oraz reprezentowanie swoich klientów w sądzie na każdym etapie sprawy.
Pozew o kredyt frankowy powinien zawierać oprócz wymienionych wcześniej żądań (unieważnienia całej treści umowy lub tylko niektórych jej zapisów) także inne elementy. Jednym z nich jest wartość przedmiotu sporu (WPS). Jest to kwota, której żąda powód od pozwanego. W przypadku spraw frankowych, których roszczeniem jest unieważnienie całej treści umowy, WPS będzie wynosił tyle, ile dany klient wpłacił na rzecz banku.
Z kolei kiedy roszczeniem jest unieważnienie tylko niektórych elementów umowy, to wtedy WPS określony w pozwie będzie wyliczony jako różnica rat wpłaconych przez klienta i hipotetycznych rat. Te drugie to raty, jakie klient zapłaciłby, jeżeli kredyt byłby zaciągnięty w złotówkach.
Prawidłowy pozew o kredyt frankowy powinien również określać strony postępowania oraz zawierać wskazanie sądu, do którego będzie on kierowany. Jeżeli nie jesteśmy pewni, w jaki sposób wybrać sąd, do którego kierujemy pozew, to lepiej skorzystać z pomocy prawnej.
Sam pozew nie wystarczy, potrzebne jest dołączenie do niego następujących dokumentów:
Kopię umowy kredytowej warto jest pokazać prawnikowi, który będzie reprezentował nas w sądzie. Pozwoli mu to ustalić pewne rzeczy związane z pozwem, m.in. ułatwi to określenie przez prawnika wyboru roszczenia (czy lepiej wnioskować o unieważnienie całości kredytu, czy tylko jego części).
Na bazie powyższych dokumentów wybrana przez nas kancelaria prawna sporządzi w naszym imieniu pozew o kredyt frankowy. Pamiętajmy jednak o tym, że kiedy dokonujemy wyboru prawnika, to zwracajmy uwagę na to, czy specjalizuje się on w sprawach frankowych.
2 komentarze do “Jak prawidłowo sporządzić pozew o kredyt frankowy?”
Jak dla mnie taki pozew to tylko z pomocą prawnika. Nawet jakby w necie były wzory to bym się nie porwała na samodzielnie tworzenie, tutaj trzeba dużej wiedzy i kompetencji.
Myślałem o ugodzie frankowej, ale widzę, że złożenie pozwu nie jest aż tak skomplikowane jak myślałem, może się jeszcze zastanowię.