mężczyzna z telefonem przy laptopie

Kredyt gotówkowy przez internet. Jak zawrzeć umowę kredytową online?

 • Autor:Karolina Komycz
 • komentarze 2

Umowa kredytowa stanowi najważniejszy dokument, który akceptowany i podpisywany jest przez kredytobiorcę w procesie aplikowania o kredyt m.in. gotówkowy. To właśnie w niej w sposób wiążący przedstawiono warunki udzielenia zobowiązania, a także jego: koszty, czas oraz walutę, kwotę. Niegdyś umowy podpisywane były w placówce banku, w obecności pracownika. Dzisiaj wszystkie kwestie załatwić można przez internet. Sprawdzamy, jak zawrzeć umowę kredytową online.

Jak można aplikować o kredyt gotówkowy online?

Kredyty gotówkowe to jedno ze zobowiązań bankowych, po które sięgamy niezwykle często. Stanowią bardzo proste produkty bankowe, w których pożycza się stosunkowo niedużą kwotę (w przypadku kredytów konsumenckich, czyli dla osób fizycznych, jest to maksymalnie 255.550 zł, jednak trudno znaleźć banki oferujące aż tak wiele pieniędzy), którą można wydać na dowolny cel. Kredyty gotówkowe szerzej omawia bankier.pl, my skupimy się na kwestiach związanych z otrzymaniem go za pośrednictwem internetu. Zacznijmy od początku – aplikowanie o kredyt online. Proces ten nie różni się zasadniczo od klasycznych formalności załatwianych w banku, dla wielu jest jednak wygodniejszy, szybszy i mniej stresujący. Po określeniu potrzebnej kwoty oraz czasu trwania kredytu gotówkowego należy znaleźć odpowiednią ofertę. Większość banków umożliwia podpisanie umowy przez internet, jednak warto to zweryfikować w przypadku wybranego produktu. Kolejnym krokiem jest wypełnienie wniosku o kredyt na stronie banku. Możliwe jest to także w serwisie bankowości internetowej, jak i aplikacji, gdy posiada się inne produkty w wybranej instytucji. Bank analizuje przesłane formularze, weryfikując wiarygodność kredytową wnioskodawcy oraz jego tożsamość. Następnie drogą internetową przekazywana jest decyzja kredytowa. W przypadku pozytywnej należy zapoznać się z przesłanymi dokumentami oraz zatwierdzić umowę. Następnie środki wpływają na konto.

Kredyt gotówkowy online – jak podpisać umowę?

Wspomnieliśmy wcześniej o zatwierdzaniu umowy, które jest równoznaczne z jej podpisaniem. Zazwyczaj dokonuje się tego za pomocą narzędzi autoryzacji. Warto jednak wiedzieć, że nie jest to jedyna możliwość, ponieważ niektóre banki oddzwaniają do wnioskodawcy po pozytywnej decyzji kredytowej, by w czasie rozmowy telefonicznej „podpisać” umowę. W przypadku większych kwot banki często decydują się na wystawienie papierowego dokumentu, który dostarczany jest do kredytobiorcy przez kuriera. Ma on również możliwość potwierdzenia jego tożsamości. Kolejnym ze sposobów na zawarcie umowy kredytu zaciągniętego online jest wizyta w placówce banku. To dobre rozwiązanie dla tradycjonalistów. Czasami pracownicy instytucji proszą o przyniesienie na spotkanie dodatkowych dokumentów, by mogli się z nimi zapoznać.

Kto może otrzymać kredyt gotówkowy przez internet?

Banki umożliwiają zaciągnięcie kredytu gotówkowego online zarówno swoim stałym, jak i nowym klientom. Aby móc się o niego starać konieczne jest posiadanie aktywnego polskiego numeru telefonu oraz adresu e-mail. Pozostałe wymagania nie odbiegają od tych, które egzekwowane są podczas klasycznego wnioskowania o kredyt: pełnoletność, pełna zdolność do czynności prawnych, stały dochód, wiarygodność kredytowa. W kwestii zdolności do spłaty zaciągniętego zobowiązania warto podkreślić, że banki stosują zróżnicowane algorytmy i oprogramowania do jej oceniania. Mogą także stosować odmienne kryteria. Oznacza to, że negatywna decyzja kredytowa w jednym banku nie jest równoznaczna z brakiem możliwości zaciągnięcia zobowiązania w innej instytucji. Dotyczy to osób, które osiągają dochód oraz mają dobrą historię kredytową – te aspekty są kluczowe dla wszystkich banków przy analizie wiarygodności kredytowej danej jednostki.

Jakie są możliwości weryfikacji tożsamości kredytobiorcy?

Choć wyłudzenia i zaciągniecie zobowiązania na trzecią osobę, kojarzą nam się z parabankami i innymi instytucjami spoza sektora bankowego, również w przypadku kredytów bankowych może dojść do nadużyć, zwłaszcza jeżeli wszystkie formalności załatwiane są w 100% online. W związku z tym w procesie aplikowania o kredyt gotówkowy przez internet konieczne może być przesłanie skanu dowodu do banku, wspomniane wcześniej podpisanie umowy w obecności kuriera bądź osobista wizyta w placówce w celu potwierdzenia tożsamości. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom swoich klientów, banki rozważają weryfikację klientów za pośrednictwem wideokonferencji, jednak rozwiązanie to nie zostało jeszcze oficjalnie wprowadzone w naszym kraju. Dużo łatwiej i szybciej jest aplikować o kredyt gotówkowy w banku, z którego usług korzystało się wcześniej. Dane zostały już spisane i potwierdzone, dlatego wypełnienie wniosku w serwisie transakcyjnym albo aplikacji jest najprostszym i najszybszym sposobem złożenia wniosku kredytowego.

Kategoria: Umowy elektroniczne

Komentarze

2 komentarze do “Kredyt gotówkowy przez internet. Jak zawrzeć umowę kredytową online?”

 1. Maćko

  Super, nie wiedziałem, że nie trzeba już teraz fatygować się do banku. Do tego to łatwe i bezpieczne. Świat jednak idzie do przodu 🙂

  13 października 2021 - 18:11 #
 2. Anastazja

  Maćko, trzeba się fatygować do banku, no, chyba że wolisz wpuścić do domu kuriera i jemu podpisać tak ważne dokumenty. Jak dla mnie kredyt online jest super, bo są znacznie lepsze warunki niż w placówce, ale jednak lepiej podejść i podpisać niż liczyć na firmę kurierską.

  19 listopada 2021 - 15:55 #

Dodaj komentarz