Podpisywanie umowy

Umowa elektroniczna – jak konstruować, co musi zawierać?

  • Autor:Anna Bonar
  • komentarze 2

Z roku na rok zwiększa się oferta produktów, usług sprzedawanych przez internet. Do transakcji dochodzi nie tylko między przedsiębiorcą i konsumentem, ale również między partnerami biznesowymi. Dlatego warto wiedzieć, w jaki sposób definiuje się umowę elektroniczną, w jaki sposób można ją zawierać i jakie są jej podstawowe cechy.

Umowa elektroniczna – co to jest?

Umowa elektroniczna jest to oświadczenie woli złożone w formie elektronicznej i opatrzone kwalifikowanym podpisem elektronicznym. Taka forma jest równoważna z umowami zawieranymi pisemnie, ma również takie same konsekwencje prawne.

Jak to wygląda natomiast w sytuacji, gdy umowa nie posiada bezpiecznego podpisu elektronicznego? Przybiera ona bardziej formę ustną. Lecz bez względu na to, może być dowodem w postępowaniu sądowym.

Natomiast zanim przejdziemy do tematu związanego z elektronicznym podpisem kwalifikowanym, chcielibyśmy przedstawić najważniejsze informacje dotyczące umów zawieranych drogą mailową lub za pośrednictwem strony www.

Zawieranie umowy za pomocą poczty elektronicznej lub strony internetowej

Często zdarza się, że umowy zawierane są za pomocą poczty elektronicznej. Wtedy określony jest zarówno konkretny nadawca, jak i adresat. W takich wypadkach stosuje się przepisy kodeksu cywilnego oraz ustawy o ochronie niektórych praw konsumentów oraz odpowiedzialności za szkodę wyrządzoną przez produkt niebezpieczny.

Znacznie częściej zdarza się, że oferta udostępniana jest za pomocą strony internetowej nieokreślonej odbiorców. Wtedy właściciela sklepu internetowego czy innego przedsiębiorcy obowiązują przepisy ustawy o świadczeniu usług drogą elektroniczną. Ponadto nakładany jest na niego obowiązek potwierdzenia oferty.

Przy czym należy podkreślić, że ze względu na brak podpisu elektronicznego, w obu przypadkach umowy nie są równoważne z tymi zawieranymi pisemnie, co ma inne konsekwencje prawne. Jeśli chcesz się dowiedzieć więcej na ten temat, skontaktuj się z kancelarią specjalizującą się w prawie w internecie.

Jak przygotować umowę elektroniczną?

Co do treści i formy umowy, nie ma żadnych wątpliwości – nie różni się ona za wiele od tej, zawieranej pisemnie. Najczęściej w jej skonstruowaniu pomaga prawnik, który jednocześnie zabezpiecza interesy klienta.

To, czym powinna się wyróżniać, to bezpieczny podpis elektroniczny – bez niego nie będzie mieć mocy prawnej. Jest to szczególnie ważne w przypadku kontrahentów, którzy warunki współpracy omawiają na odległość.

Przy czym warto podkreślić, że podpis elektroniczny pod względem prawnym jest tak samo ważny, jak podpis własnoręczny. Są to dane w postaci elektronicznej, które służą do identyfikacji osób składających w ten sposób podpis. Musi on być także zweryfikowany przy pomocy kwalifikowanego certyfikatu.

Przy czym trzeba zaznaczyć, że nadrzędne akty prawne określają sytuacje, w których nawet bezpieczny podpis elektroniczny jest niewystarczający, wtedy umowa musi być opatrzona własnoręcznie wykonanym podpisem. Dotyczy to m.in. umów spółek cywilnych bądź też pożyczek w wysokości ponad 500 zł.

Kategoria: Obsługa prawna firm, Umowy elektroniczne

Komentarze

2 komentarze do “Umowa elektroniczna – jak konstruować, co musi zawierać?”

  1. Karolina

    Dziękuję za przypomnienie. Wciąż nie mam tego elektronicznego podpisu, a to się faktycznie okazuje bardzo przydatne. Tylko skąd ja go mogę wziąć?

    15 czerwca 2019 - 09:24 #
    • Kasieńka

      Podpis elektroniczny chyba można wyrobić przez ePUAP, ale pewności nie mam, bo sama miałam w tym trudności, i żeby załatwić jakieś sprawy po prostu loguję się przez swoją bankowość.

      9 czerwca 2020 - 18:39 #

Dodaj komentarz