laptop

Obowiązki przedsiębiorcy świadczącego usługi drogą elektroniczną

  • Autor:Lena Karel
  • 1 komentarz

Chcesz świadczyć usługi drogą elektroniczną? Zastanawiasz się, jakie obowiązki się z tym wiążą? Co wynika z prawa? Jak przygotować się do prowadzenia działalności opartej na e-usługach? Sprawdź, co jest ważne, gdy oferuje się usługi online.

Ustawa o świadczeniu usług drogą elektroniczną

W związku z rozwojem sieci Internet i możliwości świadczenia usług również drogą elektroniczną, konieczne stało się uchwalenie prawa, które regulowałoby tego typu działalność. I tak w polskim prawie 18 lipca 2002 roku pojawiły się właściwe zapisy. Ustawa o świadczeniu usług drogą elektroniczną uchwalona przez Sejm reguluje kwestie prawne związane ze świadczeniem usług drogą elektroniczną. Tekst jednolity znaleźć można dzięki sygnaturze Dz.U. z 2019 r. poz. 123. Ustawa o świadczeniu usług drogą elektroniczną weszła w życie 10 marca 2003 roku. Dokument określa obowiązki usługodawcy związane ze świadczeniem usług drogą elektroniczną, zasady wyłączenia jego odpowiedzialności z tytułu tego typu działalności, a także sposoby /uslugi/ochrona-danych-w-internecie/ochrony danych osobowych osób fizycznych korzystających z usług świadczonych drogą elektroniczną. Ustawa była nowelizowana wielokrotnie. Ostatnią zmianę wprowadzono 30. kwietnia 2018 roku. Z pewnością jest to dokument, który nieraz będzie analizowany i poprawiany.

Czym jest e-usługa?

Zgodnie z Ustawą, świadczenie usługi drogą elektroniczną to wykonywanie usługi, która jest świadczona bez jednoczesnej obecności stron, a więc na odległość. Dokonywana jest przez sieć telekomunikacyjną, najczęściej przez Internet, a więc z wykorzystaniem technologii informacyjnej, której świadczenie jest zautomatyzowane, a co za tym idzie – nie wymaga udziału człowieka. Należy zaznaczyć, że usługa drogą elektroniczną świadczona jest na indywidualne żądanie usługobiorcy. Oznacza to po prostu, że użytkownik sam może zadecydować, czy i kiedy skorzysta z usługi.

Wśród tego typu usług są wszelkiego typu produkty w formie cyfrowej, a więc oprogramowanie i jego modyfikacje. Warto zdać sobie sprawę, że także strona internetowa, w tym właśnie przedsiębiorstwa, umożliwia lub wspomaga oferowanie usług. Usługi online to także możliwość odpłatnego przekazywania prawa do wystawiania na aukcji towaru lub usługi za pośrednictwem witryny internetowej działającej jako rynek on-line. Oczywiście usługi online to także możliwość korzystania ze stron z aktualnymi wiadomościami, informacjami meteorologicznymi, grami, grupami dyskusyjnymi, pocztą elektroniczną, social mediami. Nie mówiąc tutaj o wielu innych stronach, które są przydatnymi narzędziami.

Obowiązki przedsiębiorcy świadczącego usługi drogą elektroniczną

Skoro wiadomo już, czym są e-usługi i jak prawnie jest to uregulowane, warto odpowiedzieć sobie na pytanie o to, jakie są obowiązki przedsiębiorcy świadczącego usługi drogą elektroniczną. Ma to ogromne znaczenie, bowiem niewłaściwe podejście do tematu może być poważne w konsekwencjach. Sprawy przedsiębiorców w Internecie powinny być tak samo profesjonalnie zorganizowane, jak wszelkie inne kwestie prowadzenia działalności. Przede wszystkim należy wiedzieć, że każdy, kto świadczy usługi drogą elektroniczną, ma obowiązek udostępniać użytkownikom regulamin. Muszą mieć oni możliwość zapoznania się z nim jeszcze przed podjęciem decyzji o zawarciu umowy, czyli mówiąc prościej – najczęściej przed założeniem konta w serwisie. Ponadto należy zaznaczyć, że gdy usługodawca w swojej ofercie posiada także produkty (fizyczne lub wirtualne) konieczny jest dodatkowy regulamin sklepu. Warto powierzyć przygotowanie takiego regulaminu prawnikom z kancelarii prawniczej, która ma doświadczenie w tego typu sprawach.

Ponadto, sam regulamin nie wystarczy. Użytkownik musi zaakceptować regulamin, zaznaczając stosowny checkbox. Inaczej mógłby obstawać przy tym, że nie został mu on przedstawiony. Warto jednak wiedzieć, że w przypadku regulaminu, mamy do czynienia z klauzulami niedozwolonymi. Podobnie jak w przypadku regulaminu sklepu internetowego. Przedsiębiorca nie może narzucać użytkownikowi postanowień dla niego niekorzystnych. Oczywiście – osobie fizycznej. Podmioty prawne nie są tak chronione.

Istotne w regulaminie e-usług jest wskazanie funkcji serwisu i zasad odpłatności. Jeśli w ramach serwisu internetowego możliwe jest udostępnianie treści przez użytkowników, wówczas nie można zapomnieć o kwestii praw autorskich.

Ważne są również kwestie związane z treściami w serwisie, a także komunikacja pomiędzy jego właścicielem a użytkownikiem, procedura reklamacyjna czy ochrona danych osobowych.

Właśnie z uwagi na złożoność tych wszystkich spraw, ważne jest to, by regulamin świadczenia usług drogą elektroniczną był przygotowany z należytą starannością. Zlecając to prawnikom można być pewnym, że wszelkie obowiązki ciążące na przedsiębiorcy oferującym usługi świadczone na odległość, będą właściwie wykonane.

Kategoria: Firma w internecie, Ochrona danych osobowych, Ochrona danych w internecie, Prawo IT, RODO, Umowy elektroniczne

Komentarze

jedna odpowiedź do “Obowiązki przedsiębiorcy świadczącego usługi drogą elektroniczną”

  1. Klaudia

    Myślę sobie, że jak się zakłada firmę – niezależnie od tego, czy ma działać online, czy stacjonarnie – do sporządzenia wszystkich dokumentów trzeba zatrudnić prawnika. Czasami jedno niefortunnie użyte słowo i wiele interpretacji. Po co ryzykować?

    18 kwietnia 2019 - 14:20 #

Dodaj komentarz