kobieta trzyma w dłoni telefon

Ochrona tajemnicy telekomunikacyjnej – co musisz o niej wiedzieć jako przedsiębiorca?

  • Autor:Lena Karel
  • 1 komentarz

Z poradnika dowiesz się, czym jest ochrona tajemnicy telekomunikacyjnej. Poznasz jej zakres, a przede wszystkim obowiązki, jakie na Tobie spoczywają, gdy jesteś dostawcą publicznie dostępnych usług telekomunikacyjnych. Sprawdź, jaka jest odpowiedzialność za naruszenie tajemnicy telekomunikacyjnej.

Czym jest tajemnica telekomunikacyjna?

Tajemnica telekomunikacyjna to działanie mające na celu ochronę danych związanych ze świadczeniem usług telekomunikacyjnych. Warunkuje ją prawo telekomunikacyjne. Zgodnie z nim muszą podlegać ochronie wszelkie informacje przesyłane w sieciach komunikacyjnych. Zarówno dane o użytkowniku, jak i sama treść komunikatu.

Warto zaznaczyć, że tajemnica komunikacyjna ma znacznie szerszy zakres niż przepisy ochrony danych osobowych. Każde zachowanie użytkownika, który korzysta z usług telekomunikacyjnych, musi być zabezpieczone.

Tajemnica telekomunikacyjna obejmuje zakaz zapoznawania się, utrwalania, ale i przechowywania, przekazywania, czy jeszcze innego wykorzystywania treści lub danych przez osoby, które nie są ani nadawcą, ani odbiorcą.

Oczywiście są od tej reguły wyjątki. W sytuacji, gdy owe dane są wymagane do wykonania jakiejś usługi lub same dane nią będą, wówczas nie obowiązuje. Tak samo, gdy konieczne złamanie tajemnicy telekomunikacyjnej, jest z uwagi na inne powódki, jak np. inna ustawa lub przepisy. Nie można też zapomnieć i o takiej sytuacji, gdy na to zgodę wyrazi nadawca lub odbiorca.

Kto jest zobowiązany do zachowania tajemnicy telekomunikacyjnej?

To powinno być niemalże oczywiste, że do zachowania tajemnicy telekomunikacyjnej zobowiązany jest przede wszystkim podmiot, który uczestniczy w wykonywaniu działalności w sieciach publicznych, a także wszelkie podmioty, które w tym współuczestniczą. O kim mowa?

Chodzi głównie o przedsiębiorców telekomunikacyjnych, a więc operatorów sieci i wszystkich innych, którzy odpowiadają za utrzymanie sieci.

Warto zaznaczyć, że nawet obowiązek zachowania tajemnicy telekomunikacyjnej ciąży na osobie, która w wyniku skorzystania z urządzenia radiowego, czy innego tego typu sprzętu, zapoznała się z informacją, która wcale nie była dla niej przeznaczona. Tak więc, nie można ujawniać ani przechowywać komunikatów, nawet w sytuacji, jeśli weszliśmy w ich posiadanie w wyniku zaistniałej pomyłki.

Istotne jest to, że tajemnicy telekomunikacyjnej podlegają również dane transmisyjne. Najczęściej mowa w tym wypadku o danych lokalizacyjnych, które są w stanie wskazać położenie geograficzne urządzenia końcowego użytkownika, który korzysta z publicznie dostępnych usług związanych z telekomunikacją.

Tajemnica telekomunikacyjna obejmuje także wszelkie próby i nieudane połączenia między zakończeniami sieci. Nawet, jeśli nastąpiło przerwanie zestawianych połączeń, czy doszło do niego, ale nie zostały odebrane przez użytkownika końcowego.

Odpowiedzialność za naruszenie tajemnicy telekomunikacyjnej

Należy sobie zdać sprawę, zwłaszcza jako przedsiębiorca telekomunikacyjny, że ponosi się odpowiedzialność zarówno za naruszenie tajemnicy telekomunikacyjnej, jak i za dokonanie tego przez podmioty działające w naszym imieniu. W związku z tym należy dołożyć wszelkich starań, by zachować należytą staranność w zapewnieniu odpowiednich względów technicznych, ekonomicznych, właściwym zabezpieczaniu urządzeń telekomunikacyjnych, sieci telekomunikacyjnych i zbiorów danych, by uniknąć ujawnienia tajemnicy telekomunikacyjnej.

Oczywiście przedsiębiorca, który świadczy usługę na rzecz użytkownika, może ale w niezbędnym zakresie, zarówno otrzymywać, przekazywać, jak i przetwarzać jego dane. Jednak jest zobowiązany do poinformowania abonenta i pozostałych użytkowników końcowych o zakresie, celu przetwarzania danych transmisyjnych i innych informacji ich dotyczących oraz o tym, że istnieje możliwość wpływu na jego zakres.

Kategoria: Firma w internecie, Ochrona danych osobowych, Prawo IT, Prawo telekomunikacyjne

Komentarze

jedna odpowiedź do “Ochrona tajemnicy telekomunikacyjnej – co musisz o niej wiedzieć jako przedsiębiorca?”

  1. Lolla

    No z tą tajemnicą telekomunikacyjną to bym nie przesadzała, zwłaszcza, że non stop dzwonią do mnie jakieś firmy i banki, którym za Chiny nie podawałam swojego numeru. Czasem zastanawiam się, czy nie biorą tego z moje CV jak wysyłam aplikacje na oferty pracy…

    6 września 2020 - 20:45 #

Dodaj komentarz