bitcoin

Kryptowaluty a prawo w Polsce, co warto wiedzieć?

  • Autor:Karolina Komycz
  • komentarze 2

Kryptowaluty są coraz popularniejsze w Polsce. Dla wielu osób stają się interesującą możliwością zainwestowania posiadanych środków, jak i szansą na dywersyfikację oszczędności. Co jednak polskie prawo mówi na ich temat? Poruszamy 4 najważniejsze kwestie z perspektywy każdego kupującego kryptowaluty.

Czy kryptowaluty są w Polsce legalne?

Na samym początku warto odpowiedzieć na pytanie o to, czy kryptowaluty są legalne w Polsce. Pomimo wielu niejasności oraz wątpliwości, ich nabywania i zbywanie jest w pełni zgodne z obowiązującym aktualnie prawem. Należy także zaznaczyć, że ustawa AML/CFT wprost wprowadza definicję waluty wirtualnej. Zgodnie z przepisami jest to cyfrowe odwzorowanie wartości w formie:

  1. niestabilnych tokenów płatniczych, np. Bitcoin czy Ether,
  2. stabilnych tokenów płatniczych (tzw. stablecoiny) – ich wartość trwale związana jest z wartością „tradycyjnego” dobra pozostającego w obrocie,
  3. tokenów inwestycyjnych,
  4. tokenów użytkowych.

Gdzie zgodnie z prawem przechowywać można kryptowaluty?

Jak można zauważyć, kryptowaluty nie mają fizycznej formy, stąd nazwa waluta cyfrowa. Gdzie więc należy je przechowywać, by było to zgodne z prawem, a przy tym bezpieczne? Rozwiązaniem są portfele walutowe. Wyróżnia się ich kilka typów, a zasadniczy podział opiera się na tych gorących i zimnych. Portfele kryptowalutowe gorące mają połączenie z internetem, są to rozwiązania webowe, takie jak Portfel Bitcoin, a także aplikacje, które pozwalają na przechowanie kluczy dostępu. Portfele zimne nie są połączone z siecią i zdaniem ekspertów stanowią dużo bezpieczniejsze, jednak dla wielu mniej wygodne rozwiązanie.

Kryptowaluty a podatek w Polsce

Omawiając kwestie prawne związane z walutami, nie można zapomnieć o prawie podatkowym i odpowiedzieć na pytanie, czy od kryptowalut odprowadza się podatek. Okazuje się, że tak. Dochody uzyskane ze sprzedaży kryptowalut trzeba rozliczyć w rocznym zeznaniu PIT-38. Stawka wynosi 19% od podstawy opodatkowania (przychód pomniejszony o koszty jego uzyskania, czyli opłaty związane z nabyciem i zbyciem kryptowaluty).

Działania niezgodne z prawem związane z kryptowalutami według KNF

KNF bacznie przygląda się rynkowi kryptowalut w Polsce, jednak nie kontroluje go. Z jej inicjatywy powstał także wykaz największych zagrożeń, które związane są z walutami kryptograficznymi w Polsce. Zalicza się do nich:

  • konstruowanie rozwiązań, które wzorowane są na tradycyjnym rynku finansowym,
  • oferowanie inwestorom „instrumentów”, których nazwa wprowadza w błąd,
  • oferowanie swoich usług przez podmioty, które posiadają siedzibę poza terytorium Polski i innych państw członkowskich Unii Europejskiej,
  • oferowanie transakcji kryptowalutowych, ze wskazaniem, że są one nadzorowane przez Komisję Nadzoru Finansowego,
  • tworzenie systemów typu piramida, w tym opartych na schemacie Ponziego,
  • tworzenie fałszywych zbiórek nastawionych na wyłudzenie określonej kwoty,
  • zachęcanie do nabywania kryptowalut bez rzetelnego informowania o ryzykach, głównie przez osoby uczestniczące w programach afiliacyjnych.
Kategoria: Prawo IT

Komentarze

2 komentarze do “Kryptowaluty a prawo w Polsce, co warto wiedzieć?”

  1. Nina

    Kryptowaluty są coraz popularniejsze i dobrze, kto wie, może kiedyś już nigdy nie będzie fizycznego pieniądza, to by było ciekawe 😉

    2 sierpnia 2022 - 11:59 #
  2. Ireneusz D.

    W Niemczech już nie trzeba płacić podatku od kryptowalut, teraz tylko czekać aż u nas to wprowadzą 🙂

    30 sierpnia 2022 - 12:51 #

Dodaj komentarz