Laptop na biurku

Przykłady łamania prawa autorskiego w internecie

  • Autor:Paula Tarnobrzeska
  • komentarze 2

Łamanie praw autorskich stało się powszechne w dobie Internetu. Często wynika ono z nieznajomości przepisów, rzadziej jest działaniem celowym, chociaż i takie przypadki się zdarzają. Jak można złamać prawo w sieci? Poniżej przedstawiamy popularne naruszenia praw autorskich w Internecie.

Prawo autorskie – co warto wiedzieć?

Prawa autorskie przysługują osobom, które są autorami dzieł. Do wytworów objętych tymi przepisami, zalicza się wszelkie utwory wyrażone słowami, znakami czy symbolami matematycznymi. Przedmiotem prawa autorskiego są więc utwory muzyczne, literackie, plastyczne, audiowizualne, naukowe, fotograficzne itp. Twórcy tych dzieł mają prawo do decydowania, w jaki sposób ich prace będą użytkowane, to samo dotyczy czerpania z tego korzyści finansowych. Jak więc łamane są prawa autorskie w Internecie?

Łamanie praw autorskich a torrenty

Powszechnym przykładem łamania praw autorskich w Internecie jest korzystanie z torrentów, a raczej ściąganie z nich plików. Są to serwisy, które działają w ten sposób, że użytkownik pobiera z nich plik, a tym samym udostępnia go innym. I na tym etapie właśnie dochodzi do łamania praw autorskich. Najczęściej chodzi o pliki muzyczne, wideo, aplikacje, gry. Rozpowszechnianie takich utworów jest karalne. W grę wchodzi grzywna, kara ograniczenia lub nawet pozbawienia wolności. Aby jednak takie osoby ukarać, konieczne jest zgłoszenie wniosku przez osobę pokrzywdzoną. Organy ścigania nie mogą samodzielnie wszcząć postępowania przeciw osobie, która rozpowszechnia pliki. Zgłosić to musi autor tych utworów, które są wykorzystywane bez jego wiedzy.

Udostępnianie filmów online

W Internecie mnóstwo jest stron, na których rozpowszechniane są filmy online. Samo ich oglądanie nie stanowi naruszenia prawa. W tym przypadku istnieje pojęcie „dozwolonego użytku osobistego”. Kluczowe jest tutaj rozpowszechnianie, to właśnie ten czyn jest karalny. Niektóre platformy do oglądania plików wideo szybko reagują na takie procedery. Widać to na przykładzie YouTube, gdzie można czasem natknąć się na komunikaty, że dany film jest niedostępny, ponieważ naruszał prawa autorskie.

Kopiowanie treści ze stron internetowych

Powszechne staje się kopiowanie treści stron internetowych. Jest to również naruszenie prawa autorskiego, co wiąże się oczywiście z odpowiedzialnością za to wykroczenie. Kopiowanie treści ze strony internetowej i udostępnianie jej np. na swojej witrynie wiąże się z naruszeniem prawa. Można treść pobrać jedynie dla własnego użytku, ale gdy w grę wchodzi już rozpowszechnianie, podobnie jak w przypadku plików muzycznych i wideo, jest to już kradzież takiego utworu. Co innego, jeśli dotyczy to serwisów informacyjnych. Strony te można zaliczyć do prasy, obowiązuje więc tu pewien wyjątek, czyli prawo przedruku. Zgodnie z tym przepisem, możliwe jest umieszczenie na stronie treści pochodzącej z serwisu informacyjnego, jednak musi być ona w niezmienionej postaci. Ponadto konieczne jest dołączenie danych autora treści, aby nikt nie miał wątpliwości co do pochodzenia komunikatu.

Korzystanie ze zdjęć w Internecie

Kolejnym przykładem łamania praw w Internecie jest udostępnianie zdjęć znalezionych w sieci. Nie wszystkie fotografie można swobodnie rozpowszechniać. Osoby, które muszą korzystać z takich zdjęć, mają możliwość szukania ich w bazach, w których jest mnóstwo fotografii z otwartą licencją, np. Creative Commons. W przypadku takich zdjęć autorzy zgadzają się na wykorzystywanie i rozpowszechnianie ich dzieł, może to jednak wiązać się z określonymi wymaganiami, np. by zdjęć nie wykorzystywać w celach zarobkowych. Poszukując więc obrazków w Internecie, lepiej sprawdzić, jakie licencje je obejmują, żeby nie złamać prawa autorskiego.

Kategoria: Prawo autorskie

Komentarze

2 komentarze do “Przykłady łamania prawa autorskiego w internecie”

  1. Frank

    Z tym prawem autorskim to sporo się pozmieniało ostatnio, ale warto wiedzieć, że najważniejszym, niezbywalnym prawem, jest autorstwo, czyli ktoś nie może przywłaszczyć sobie filmu czy muzyki i podpisać swoim nazwiskiem.

    17 maja 2021 - 13:58 #
  2. Waldek

    Wydaje mi się, że każdy z nas chociaż raz w życiu złamał prawo autorskie, ale jednak częściej ścigane za to są firmy, a nie osoby prywatne, które nie robią tego dla zysku… Oczywiście nie namawiam do łamania, ale to taka moje luźne przemyślenie po lekturze artykułu.
    Pozdrawiam!

    29 maja 2021 - 01:49 #

Dodaj komentarz