Internet

Oszustwa internetowe w 2019 roku, przykłady przestępstw w polskim internecie

  • Autor:Anna Bonar
  • 1 komentarz

W internecie codziennie dochodzi do przestępstw. Niektóre z nich opiewają na niskie kwoty, przez co nie są nawet zgłaszane. Innych nie nagłaśnia się, ponieważ nie są spektakularne. Jednak to, co jest najważniejsze, to podjąć walkę w przypadku oszustw internetowych. Przedstawiamy te, które miały miejsce w 2019 roku, choć trzeba sobie zdawać sprawę z tego, że to oczywiście nie wszystko.

Oszustwa matrymonialne „na żołnierza”

Mogłoby się wydawać, że oszustwa matrymonialne mają miejsce tylko w „realnym” świecie, nie dotyczą internetu. Nic bardziej mylnego. W tym roku głośno było o wyłudzeniu „na żołnierza”, w wyniku którego jedna z kobiet straciła prawie pół miliona złotych. Co ciekawe, dwa lata wcześniej inna poszkodowana została oszukana przez tego samego mężczyznę, działającego w podobny sposób. I choć sprawę wygrała, to jak widać, nie przeszkodziło to przestępcy w powielaniu tego samego schematu działania.

W tym wypadku doszło do procederu, który określany jest jako scam. Polega na wzbudzaniu zaufania w drugiej osobie, po czym wykorzystaniu tego do wyłudzenia pieniędzy. Tacy oszuści najczęściej działają w mediach społecznościowych, grają na emocjach. Są cierpliwi, rozmowy w sieci mogą trwać miesiącami, zanim dojdą do „konkretów”.

Metoda na „litość” – przestępstwa internetowe w 2019 roku

Wyżej opisany przypadek nie należy do rzadkości. W podobnej sytuacji znalazła się inna kobieta, która na jednym z portali internetowych poznała mężczyznę, który rzekomo jest inspektorem budowlanym pracującym w Tajlandii. Aby zdobyć współczucie, przedstawił się jako wdowiec, ojciec samotnie wychowujący syna.

Na początku były prośby o pieniądze – łącznie ok. 100 tys. zł. Gdy tych zabrakło, oszust podjął się szantażu. W ich wyniku samotna kobieta brała pożyczki, które do dziś musi spłacać. Inna kobieta, w tym samym roku, straciła przez miłosną przygodą w internecie 350 tys. zł.

Sprzedaż produktów w internecie

Nieco mniej spektakularne są oszustwa w serwisach ogłoszeniowych, aukcyjnych czy dokonywanych za pośrednictwem stron fałszywych sklepów internetowych, stawianych wyłącznie w celu dokonania przestępstwa.

Może odbywać się to na różne sposoby. Najczęściej sprzedawany jest towar, który nie istnieje, a więc nigdy nie zostaje wysłany. Ale coraz częściej oferowane są też „markowe” produkty w podejrzanie niskiej cenie. W tym wypadku często oszukani nie zdają sobie sprawy z tego, że sporo przepłacili za… tanią podróbkę. W wyniku tego typu oszustw ludzie zwykle tracą nieduże kwoty, maksymalnie do tysiąca złotych. Dlatego nawet tego nie zgłaszają, a to jest błąd – przestępca działa dalej, nabierając kolejne osoby.

Wyłudzenia w sektorze bankowym

Choć może to niektórych dziwić, do wyłudzeń nierzadko dochodzi w sektorze bankowym, a to za sprawą upowszechnienia się bankowości cyfrowej. Porównuje się to do napadów na oddziały banków. Teraz jednak odbywa się to w białych rękawiczkach, w wirtualnym świecie. Nie wiadomo jeszcze, jaka jest skala tego problemu w tym roku, natomiast w czerwcu 2019 roku podana została do publicznej wiadomości informacja, że przez takie działania banki straciły ponad 360 mln zł w zeszłym roku.

Fałszywe konkursy

W sieci regularnie organizowane są fałszywe konkursy. Szczególnie często można się z tym spotkać na Facebooku. Przestępsy podszywają się pod znane instytucje, zwłaszcza banki. Jak działają? Na początku konieczne jest wypełnienie formularza, aby móc wziąć udział w losowaniu. Następnie ofiary zostają przekierowane na fałszywą stronę banku, na której zbierane są poufne dane (dane osobowe, kody autoryzacyjne, dane do logowania do bankowości elektronicznej). W tym wypadku trzeba zwrócić baczną uwagę na adres strony – choć zawsze pojawia się tam nazwa banku, to konstrukcja url-a może budzić wątpliwości. W ten sposób mogą „wyciągnać” pieniądze z konta lub zdobyć kody BLIK. Wtedy oszuści czekają przed bankomatem, a po otrzymaniu kodu, wypłacają pieniądze. Policji udało się zatrzymać jednego z takich przestępców, który miał przy sobie 7 000 zł, pochodzących z siedmiu różnych transakcji.

Kategoria: Konsument w internecie

Komentarze

jedna odpowiedź do “Oszustwa internetowe w 2019 roku, przykłady przestępstw w polskim internecie”

  1. Ryszard

    Oj tak, fałszywe konkursy to bardzo popularny przekręt. Trzeba bardzo uważać, bo często te wiadomości wyglądają dość naturalnie. Ja od siebie dodam jeszcze oszustwa przy kupnie produktów, np. na portalach z ogłoszeniami. Pilnujcie się!

    5 grudnia 2022 - 11:02 #

Dodaj komentarz